ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pierwszy energetyczny blok jądrowy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozpoczyna działalność komercyjną
07.04.2021r. 13:10

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) ogłosiła, że w dniu 5 kwietnia blok nr 1 w elektrowni jądrowej Barakah rozpoczął działalność komercyjną.

ENEC poinformował, że blok energetyczny o mocy 1400 MWe, zlokalizowany w regionie Al Dhafra w Abu Zabi, zapewnia obecnie "stałą, niezawodną i zrównoważoną energię elektryczną przez całą dobę". W rezultacie ENEC twierdzi, że "przewodzi obecnie podejmowanym wysiłkom w zakresie dekarbonizacji ze wszystkich branż przemysłowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich".

Jednostka, której operatorem jest Nawah Energy Company, jest największym producentem energii elektrycznej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich od czasu osiągnięcia 100% mocy na początku grudnia.

Barakah 1 to pierwszy obiekt energetyki jądrowej w świecie arabskim. Rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji nastąpiło po okresie szeroko zakrojonych testów nadzorowanych przez Federalny Urząd Regulacji Jądrowych, który przeprowadził dotychczas 312 niezależnych inspekcji elektrowni. Według ENEC, zostały one przeprowadzone wraz z ponad 42 ocenami i wzajemnymi przeglądami eksperckimi przeprowadzonymi przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej i Światowe Stowarzyszenie Operatorów Jądrowych (WANO).

"Po ponad dziesięciu latach planowania strategicznego, opracowywania programów i budowy, dziś z ufnością rozpoczynamy nowy rozdział w przechodzeniu ZEA na czystsze źródła energii" - powiedział Mohamed Ibrahim Al Hammadi, dyrektor generalny ENEC.

Sama Bilbao y León, dyrektor generalna World Nuclear Association, powiedziała: "Zaangażowanie Zjednoczonych Emiratów Arabskich w przyszłość czystej energii, która jednocześnie zapewnia zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy wszystkich mieszkańców kraju, musi być powtórzone przez o wiele więcej krajów na całym świecie. Energia jądrowa będzie musiała znaleźć się w centrum tej transformacji energetycznej, jeśli mamy mieć szansę na osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r."

Elektrownia jądrowa Barakah, budowana przez konsorcjum kierowane przez Korea Electric Power Corporation, składa się z czterech bloków wyposażonych w ciśnieniowe reaktory wodne (PWR) konstrukcji koreańskiej APR-1400, każdy o mocy 1345 MWe. Budowa bloku nr 1 rozpoczęła się w 2012 roku, zakończyła 26 marca 2018 r. i 19 sierpnia 2020 r. został on włączony do sieci elektroenergetycznej.
Blok nr 2 zakończył obecnie proces załadunku paliwa i przechodzi wszystkie wymagane testy przed uruchomieniem, które planowane jest na koniec tego roku. Budowa bloków 3 i 4 jest ukończona odpowiednio w 94% i 89%. Elektrownia Barakah jako całość jest obecnie ukończona w ponad 95%.

Gdy cztery reaktory zostaną włączone do sieci elektroenergetycznej, EJ Barakah będzie dysponować mocą 5380 MWe i dostarczać około 25% energii elektrycznej w kraju. Strategia energetyczna ZEA zakłada 6% udziału energii jądrowej w 50% wytwarzanej czystej energii w 2050 r.

Barakah One Company, spółka zależna ENEC odpowiedzialna za finansową i handlową działalność projektu Barakah, podpisała w 2016 r. umowę z Emirates Water and Electricity Company na zakup całej energii elektrycznej wytwarzanej w elektrowni przez 60 lat.

Źródła: WNN, NucNet

Czytaj również:
Czy znasz to narzędzie?

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE