ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Inteligentne ogrzewanie: tanio i bez awarii
09.04.2021r. 17:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
W Malmö, w neutralnej klimatycznie dzielnicy Hyllie, domy wyposażono w inteligentne liczniki i magazyny energii, a mieszkańcy zarządzają jej zużyciem za pomocą aplikacji na smartfonach. W Polsce supernowoczesne rozwiązania wprowadza do zarządzanych przez siebie sieci ciepłowniczych przedsiębiorstwo Veolia.

W naszym kraju na ogrzewanie zużywamy ok. 45 proc. energii pierwotnej, co oznacza spalanie 26 mln ton węgla rocznie. Przestawianie systemów opartych na węglu na systemy neutralne dla klimatu wymaga ogromnych inwestycji finansowych i gruntownych zmian w naszym myśleniu o środowisku naturalnym. Zaangażować muszą się wszyscy: operatorzy systemów ciepłowniczych, samorządy, przemysł, a także indywidualni użytkownicy. To, co widoczne jest na co dzień i co powinno być dla nas dzwonkiem alarmowym, to spowijający miasta smog. Jego źródłem w 96 proc. jest transport i indywidualne systemy grzewcze, czyli tzw. niska emisja.

Polskie miasta zajmują niechlubne, czołowe miejsca na liście najbardziej zanieczyszczonych rejonów UE. Jeżeli szybko nie staną do walki z zanieczyszczeniem powietrza i nie poradzą sobie z emisją pyłów PM 2.5, PM 10 oraz benzoalfapirenu (BaP), to... nie będą miały przed sobą żadnej przyszłości. Obowiązek wprowadzania zmian spoczywa więc na wszystkich: mieszkańcach, lokalnych władzach, małych firmach i gigantach przemysłowych. Przykładem tego, jak należy rozumieć to ważne wyzwanie, jest strategia przyjęta przez Veolię, europejskie przedsiębiorstwo zajmujące się zasobami naturalnymi, wdrażające właśnie swój program strategiczny Impact 2023. W jego przypadku kluczowym zadaniem jest zmodernizowanie i zdygitalizowanie miejskich sieci ciepłowniczych. Firma zamierza na polskim rynku wykorzystać technologie cyfrowe do rozwiązania złożonego równania: utrzymania wzrostu gospodarczego i poprawy warunków pracy przy jednoczesnym obniżaniu kosztów pozyskiwania i przesyłania energii oraz minimalizowaniu jej wpływu na środowisko. Wykorzystanie nowoczesnych technologii i przyspieszenie cyfrowe wydają się tu języczkiem u wagi.

Warszawa ma najdłuższą sieć ciepłowniczą w Unii Europejskiej i czwartą co do długości na świecie. Aż 70 proc. jej mocy służy ogrzewaniu gospodarstw domowych. By zmniejszyć zużycie energii i wpływ na środowisko potrzebne są przełomowe innowacje, które przybliżyłyby nas do ideału dzielnicy Hyllie w szwedzkim Malmö. I to właśnie już się dzieje. Inteligentna Sieć Ciepłownicza w Warszawie (ISC) to najbardziej innowacyjne przedsięwzięcie w historii polskiego ciepłownictwa i największa sieć na świecie zdygitalizowana na tak dużą skalę. Sieć została wyposażona w nowoczesne, komunikujące się ze sobą urządzenia pomiarowe, które dostarczają danych w czasie rzeczywistym oraz zestaw narzędzi do ich analizy. Paweł Balas, dyrektor projektu ISC Veolia Energia Warszawa, wyjaśnia:
- Dzięki wdrożeniu tego przedsięwzięcia mamy dane z węzłów cieplnych, komór i przepompowni. Jesteśmy w stanie optymalizować łańcuch dostaw bez konieczności wysyłania ludzi w teren. Zdalnie sterujemy 2,5 tysiącem węzłów cieplnych i monitorujemy je co 15 minut. Przekłada się to na mniejsze zużycie energii i mniejszą emisję dwutlenku węgla. Dzięki tym rozwiązaniom projekt zakłada redukcję zapotrzebowania na energię cieplną o 123 400 GJ oraz zmniejszenie emisji CO2o 14,5 tys. ton rocznie.

Kolejnym krokiem ISC było uruchomienie przez Veolia Energia Warszawa w październiku 2019 r. pierwszego w Polsce Centrum Zarządzania Energią - Hubgrade. Inteligentna Sieć Ciepłownicza doskonale wpisuje się w koncepcję smart city. To inteligentne miasto, które wykorzystuje nowe technologie i zwiększa efektywność swojej infrastruktury. Inteligentna Sieć Ciepłownicza pozwala na zamawianie takiej ilości ciepła, jaka jest potrzebna do bieżącego zużycia w systemie ciepłowniczym, umożliwia także tworzenie harmonogramów grzania.

W tak skomplikowanym systemie, jakim jest sieć ciepłownicza, nie sposób całkowicie wyeliminować awarii. Są zdarzenia losowe, którym nie udaje się zapobiec, np. przypadkowe uszkodzenie rury w trakcie remontu drogi, czasem dochodzi też do niezauważalnych początkowo "mikrourazów" rur, które są z kolei przyczyną dostawania się do systemu wody nieuzdatnionej (w rurach płynie woda po procesie odtleniania, dzięki czemu nie powoduje korozji). Veolia Energia Warszawa przez 24 godziny na dobę zarządza przekazanymi przez klientów zgłoszeniami dotyczącymi nieprawidłowości w działaniu systemu ciepłowniczego. Dodatkowo wdrożona została aplikacja smart grid box, której zadaniem jest przekazywanie w czasie rzeczywistym informacji dyspozytorom, koordynatorom interwencji, pracownikom BOK i monterom. Po otrzymaniu zgłoszenia, jeszcze przed wysłaniem ekipy, koordynator podejmuje próbę zdalnego usunięcia awarii poprzez tzw. Zasterowanie węzłem, czyli wyłączenie i włączenie pompy i zmianę temperatury zasilania.

Jeśli to nie przynosi rezultatu, w teren rusza ekipa serwisowa znajdująca się najbliżej miejsca awarii. - Do tej pory, jeśli z jakichś powodów wystąpiło wyłączenie w sieci - tłumaczy Paweł Ślaski, dyspozytor mocy Veolia Energia Warszawa - musiałem zadzwonić po ekipę, wysłać ją na miejsce, poczekać średnio około godziny, aż tam dotrze i zacznie otwierać czy zamykać zasuwy. Natomiast w tej chwili mamy kilkadziesiąt komór w kluczowych miejscach w Warszawie, w których możemy zareagować natychmiast i zrobić to od ręki. Informacja o skończonych pracach naprawczych trafia natychmiast do klienta. Żeby usprawnić proces zarządzania siecią ciepłowniczą w Warszawie, w ciągu trzech ostatnich lat stworzono nowe zawody: analityka węzła ciepłowniczego, analityka sieci oraz koordynatora zarządzania awariami.

Źródło: focus.pl

ENERGETYKA - najpopularniejszy dział w naszym portalu

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE