ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

JSW zakłada inflacyjną podwyżkę od lipca br.; związki oczekują większego wzrostu płac
08.04.2021r. 16:07

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej chcą realizacji porozumienia, które - ich zdaniem - gwarantowało podwyżkę płac o 4 proc. od marca ub. roku oraz jednorazową nagrodę. Zarząd JSW oświadczył, że nie pracował nad takim porozumieniem i zadeklarował podwyżkę inflacyjną od lipca br.

W czwartek trzy reprezentatywne związki działające w JSW: Solidarność, Federacja Związków Zawodowych Górników i Kadra skierowały pismo do prezes JSW Barbary Piontek, wskazując na nierespektowanie porozumienia z lutego ub. roku, które - jak podali związkowcy - zakładało wzrost stawek płac zasadniczych w JSW o 4 proc. od 1 marca ub. roku oraz wypłatę jednorazowej nagrody pieniężnej.

"Wzywamy Zarząd JSW SA do stosowania przedmiotowego porozumienia, gdyż niepokój społeczny jest coraz większy z uwagi na nieprzestrzeganie dokonanych ustaleń przez pracodawcę. Brak realizacji porozumienia zmusi nas do podjęcia dalszych działań przewidzianych w przepisach prawa" - napisali związkowcy, którzy dali zarządowi tydzień na przedstawienie stanowiska w tej sprawie.

Związkowcy uważają, że ubiegłoroczne porozumienie jest obowiązujące, a podwyżka może być przedmiotem roszczeń ze strony załogi. Zarząd JSW zapewnia natomiast, że nie pracował nad takim porozumieniem ani nie informował w ubiegłym roku akcjonariuszy i opinii publicznej o jego zawarciu.

"Zarząd JSW SA oświadcza, że dokument, na który powywołują się reprezentatywne organizacje związkowe, nie był przedmiotem obrad Zarządu i nie był przedmiotem raportu giełdowego spółki. W związku z tym Zarząd JSW SA wezwie organizacje związkowe do przedłożenia dokumentu, na który się powołują, celem zapoznania się z jego treścią" - poinformowała w czwartek spółka, w odpowiedzi na pytania PAP.

Z punktu widzenia zarządu JSW - jak podano w oświadczeniu - "działanie reprezentatywnych organizacji związkowych należy uznać za próbę zainicjowania bezprzedmiotowego konfliktu społecznego". "W opinii zarządu JSW jest to wprowadzanie pracowników i opinii publicznej w błąd" - poinformował rzecznik spółki Sławomir Starzyński.

Zarząd jastrzębskiej spółki zapewnił, iż "pracuje nad możliwościami wszelkiej poprawy warunków pracy i płacy załogi JSW dostosowanych do zastanej przez nowy zarząd kondycji finansowej spółki".

W ubiegłym, kryzysowym dla JSW, roku ceny węgla i koksu z Grupy JSW spadły o około jedną trzecią, a przychody Grupy zmniejszyły się o blisko 20 proc. W efekcie zamknęła ona 2020 r. stratą netto przekraczającą 1,5 mld zł. Nowa prezes zapowiedziała program oszczędnościowy, który jednak - jak podkreśliła - nie dotknie wynagrodzeń pracowników ani nie spowoduje redukcji miejsc pracy. W końcu marca JSW przedłużyła gwarancje zatrudnienia dla ponad 22-tysięcznej załogi o kolejne 10 lat.
W 2021 r. - jak poinformowała w czwartek PAP spółka - JSW zakłada podwyżkę o wskaźnik inflacji, wprowadzoną od połowy tego roku.

"Obecny zarząd JSW SA pracuje nad planem techniczno-ekonomicznym, który będzie lada chwila przyjmowany przez spółkę. W planie tym zarząd założył podwyżki płac na poziomie inflacji od lipca 2021 r., z uwzględnieniem zapisów wynikających z umów z instytucjami finansowymi" - poinformowała jastrzębska spółka.

W czwartek działające w JSW związki zwróciły się także do zarządu z wnioskiem o pilne zwołanie Pomocniczego Komitetu Sterującego w JSW "w związku z planowaną przez zarząd korektą planu techniczno-ekonomicznego JSW na rok 2021".

"Pomocniczy Komitet Sterujący zwrócił się do zarządu JSW SA o przygotowanie materiałów, które przedstawią zmiany powodujące oszczędności w ramach prowadzonej działalności poszczególnych kopalń. Jednocześnie w piśmie do zarządu JSW zwróciliśmy się z prośbą o przygotowanie informacji o ewentualnym nabyciu przez JSW aktywów skarbu państwa" - poinformowali związkowcy, wskazując na możliwość przejęcia przez JSW spółki Haldex.

"Jeśli mamy ponownie, wzorem lat poprzednich (2014 r.), nabywać aktywa skarbu państwa (Haldex SA), to najpierw trzeba zrealizować zobowiązania wobec pracowników i zrealizować wcześniejsze porozumienia płacowe, które zostały wstrzymane jednostronnie przez Zarząd JSW SA z powodu pandemii i sytuacji finansowej spółki" - czytamy na związkowym profilu w portalu społecznościowym.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE