ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Iran uruchomił zaawansowane wirówki do wzbogacania uranu
10.04.2021r. 23:29

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Prezydent Iranu Hassan Rouhani nadzorując w sobotę uruchomienie zaawansowanych wirówek w podziemnej elektrowni atomowej w Natanz oświadczył, że wszystkie działania nuklearne Iranu są pokojowe i nie mają celów militarnych.

Prezydent Hassan Rouhani potwierdził w sobotę zaangażowanie Iranu w nierozprzestrzenianie broni jądrowej, jednocześnie nadzorując uruchomienie zaawansowanych wirówek w podziemnej elektrowni atomowej w Natanz, przeprowadzone z okazji Narodowego Dnia Technologii Jądrowej.

Iran, przypomina "Reuters", złamał wiele ograniczeń nałożonych przez porozumienie z 2015 r. W odpowiedzi na jego działalność atomową z porozumienia wycofał się w 2018 r. były prezydent Donald Trump.

Oba państwa zajęły twarde stanowiska podczas pośrednich rozmów w Wiedniu w tym tygodniu na temat tego, jak powrócić do porozumieniem.

Transmisja na żywo w telewizji państwowej pokazała, jak Rouhani uruchamiał wtrysk gazu uranowego do 164 wirówek IR-6, 30 wirówek IR-5 oraz testy mechaniczne maszyn IR-9 o pojemności 50 wczesnych maszyn IR-1 , co jest , jak pisze Reuters, prawdopodobnie nowym naruszenie umowy nuklearnej.

Podczas ceremonii telewizja państwowa poinformowała o 133 nowych zastosowaniach w krajowym przemyśle jądrowym w ubiegłym roku, głównie w dziedzinie medycyny, energetyki, rolnictwa i energetyki. "Jeszcze raz podkreślam, że wszystkie nasze działania nuklearne są pokojowe i nie mają celów militarnych" - powiedział Rouhani w wywiadzie dla telewizji - "Nadal jesteśmy oddani naszej obietnicy związanej z NPT (traktatem o nierozprzestrzenianiu) i przekazanej światu, że nasz program nuklearny nie ma celów militarnych - dodał.

Podczas odbywających się w Wiedniu amerykańsko-irańskich rozmów na temat odnowienia porozumienia nuklearnego z 2015 roku Stany Zjednoczone przedstawiły Teheranowi "bardzo poważną propozycję" - poinformował w piątek wysoki rangą amerykański urzędnik administracji państwowej.

Amerykańscy negocjatorzy "wysunęli bardzo poważny pomysł i wykazali prawdziwą chęć wznowienia porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 r., pod warunkiem, że Iran będzie stosował się do zapisów umowy" - powiedział dziennikarzom urzędnik.
Podkreślił, że Stany Zjednoczone oczekują od Iranu "wzajemności" w wysiłkach na rzecz wznowienia porozumienia. "Widzieliśmy pewne oznaki wzajemności, ale z pewnością są one niewystarczające. Pytanie brzmi, czy Iran jest skłonny (...) przyjąć to samo pragmatyczne podejście, jakie przyjęły Stany Zjednoczone, aby ponownie wypełniać swoje zobowiązania wynikające z umowy" - zaznaczył.

Jak pisze Reuters, delegaci obu krajów przedstawili w Wiedniu swoje twarde stanowiska na temat możliwości powrotu do umowy. Według niektórych źródeł w rozmowach zanotowano pewien postęp, ale strona amerykańska obawia się impasu w negocjacjach.

"Jeśli Iran będzie trzymał się stanowiska, że porozumienie zostanie odnowione pod warunkiem, że najpierw każda sankcja nałożona od 2017 r. zostanie zniesiona, to zmierzamy w kierunku impasu" - powiedział amerykański urzędnik.

Porozumienie atomowe świata z Iranem z 2015 r. przewidywało, że Iran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie z Teheranu sankcje gospodarcze. W 2018 r. jednak ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał Waszyngton z porozumienia i nałożył nowe sankcje gospodarcze.

Obecny gospodarz Białego Domu Joe Biden chce ożywić porozumienie, ale Waszyngton i Teheran nie zgadzają się co do tego, kto powinien zrobić pierwszy krok. USA chcą, aby Teheran zaczął przestrzegać zapisów umowy, Irańczycy z kolei domagają się najpierw zniesienia wszystkich sankcji.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE