ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Zielony wodór ma być tańszy od gazu ziemnego do 2050 roku
12.04.2021r. 12:48

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Zielony wodór może stać się tańszy od gazu ziemnego do 2050 r., ale malejące koszty w sektorze słonecznym będą miały kluczowe znaczenie dla rozwoju powstającej technologii.

Tak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez analityka rynku BloombergNEF, który sugeruje, że zielony wodór "powinien stać się tańszy" niż gaz ziemny pod koniec pierwszej połowy wieku. Grupa badawcza twierdzi, że cena energii spadnie poniżej 1 USD / kg (7,4 USD / MMBtu) na "większości" z 28 rynków, które zostały poddane badaniu.

Nowe szacunki kosztów są o 17 proc. niższe niż wcześniejsza prognoza BNEF na 2050 r. i 13 proc niższe niż prognoza na 2030 r. Oczekuje się, że do końca dekady koszty spadną "znacznie poniżej" 2 USD / kg i ponownie spadną o połowę do połowy stulecia.

BNEF uważa, że będzie to spowodowane spadkiem kosztów energii odnawialnej, w szczególności fotowoltaiki. Oczekuje się, że ceny energii fotowoltaicznej będą teraz o 40 proc. tańsze w 2050 r., niż przewidywał analityk w 2019 r. Korekta prognozy BNEF nastąpiła kilka miesięcy po tym, jak analityk poinformował, że globalne inwestycje w rozwój odnawialnych źródeł energii przekroczyły po raz pierwszy 500 miliardów USD w zeszłym roku.

Unia Europejska uruchomiła w zeszłym roku nową strategię dotyczącą ekologicznego wodoru, aby zwiększyć dostęp kontynentu do sektora energetycznego, podczas gdy wielkoskalowe projekty dotyczące ekologicznego wodoru zaczęły pojawiać się również w krajach takich jak Hiszpania, Australia, Francja i Arabia Saudyjska. Niedawno firma LONGi Green Energy, zajmująca się produkcją energii słonecznej, utworzyła nową jednostkę biznesową, LONGi Hydrogen Technology Co, w celu dotarcia do powstającego podsektora energii odnawialnej.

CIRE poleca
FOTOWOLTAIKA i ZIELONA ENERGIA - kto inwestuje w tej branży

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: czytelnik 13.04.2021r. 12:59
No to bez kozery powiem: A w 2075 zielona energia będzie za darmo!
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 14-04-2021r. 09:12 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE