ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Jakóbik: Nie węglowa, nie gazowa. Wielka Polska wodorowa
14.04.2021r. 19:20

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
- Śmiała wizja rozwoju wodorociągów w Europie zakłada między innymi przestawienie Baltic Pipe z gazu na wodór. Polska może stanąć w awangardzie wodorowej rewolucji i po tym, jak zastąpi węgiel gazem, zastąpić gaz wodorem dla dobra portfeli Polaków - czytamy w tekście Wojciecha Jakóbika, redaktora naczelnego BiznesAlert.pl.

Kolejny etap transformacji gospodarki z udziałem Baltic Pipe
Sojusz 21 operatorów sieci gazowej w Europie, w tym polski Gaz-System, opublikowały z Guidehouse wizję rozwoju sieci transportu wodoru. Dopuszcza ona między innymi możliwość transformacji Baltic Pipe całkowicie na potrzeby tego paliwa po zakończeniu umów długoterminowych na dostawy gazu.

- Baltic Pipe mógłby zostać dostosowany na potrzeby dostaw wodoru - czytamy w dokumencie European Hydrogen Backbone. Źródłem wodoru mogłyby być morskie farmy wiatrowe na Bałtyku, w tym polskie, które mają powstać po 2025 roku. - Baltic Pipe mógłby zostać przekształcony na potrzeby dostaw wodoru do 2040 roku z uwzględnieniem faktu istnienia długoterminowych kontraktów gazowych do końca 2037 roku. - Jednym z ważnych czynników branych pod uwagę przy rozwoju sieci przesyłu wodoru w Polsce jest rosnące użycie gazu ziemnego potrzebnego w systemie przesyłowym jeszcze do 2040 roku. Jakiekolwiek rozwiązania na rzecz dostosowania infrastruktury do przesyłu wodoru (repurposing - przyp. red.) albo domieszki tego paliwa (retrofitting - przyp. red.) muszą być analizowane od przypadku do przypadku ze względu na te ograniczenia - czytamy w części raportu z wkładem Gaz-System.

Oznacza to, że po zakończeniu umów długoterminowych PGNiG na import gazu i zwolnienia przepustowości zarezerwowanej do 30 września 2037 roku w procedurze open season z 2017 roku, pusty gazociąg z Norwegii będzie mógł posłużyć nowemu celowi i funkcjonować planowane 50 lat od 2021 roku. Będzie to szczególnie ważne wobec polityki dekarbonizacji i dążenia Unii Europejskiej do neutralności klimatycznej w 2050 roku. Ta polityka rozpoczęła już proces transformacji energetycznej w Polsce zakładające odchodzenie od węgla na korzyść gazu i Odnawialnych Źródeł Energii w latach dwudziestych, wspartych w latach trzydziestych przez energetykę jądrową. Kolejnym etapem - najpóźniej w latach czterdziestych - będzie rugowanie gazu, którego zapowiedzią jest już strategia metanowa Komisji Europejskiej pragnącej badać emisje metanu, pomysł wprowadzenia systemu handlu uprawnieniami do takiej emisji oraz ograniczenie wsparcia infrastruktury gazowej ze środków unijnych w ramach tak zwanej taksonomii.

Infrastruktura gazowa zbudowana na potrzeby wykorzystania gazu w Polsce, w tym kosztowne, ale niezbędne projekty dywersyfikacyjne jak terminal LNG czy Baltic Pipe, stałyby się aktywami osieroconymi, jeżeli nie zostaną przystosowane do zmniejszenia użycia paliwa kopalnego, którym jest gaz ziemny. Rozwiązanie to użycie wodoru i innych gazów odnawialnych, jak biogaz. W tym świetle wizja European Hydrogen Backbone to deska ratunkowa i szansa na przedłużenie żywotności tej infrastruktury zgodnej z moim postulatem Polska Hydrogen Ready z 2020 roku. Pisałem, że należy jak najszybciej dostosować infrastrukturę gazową do transportu gazów odnawialnych po to, aby nie została kiedyś zlikwidowana jako aktywa osierocone i nie przyniosła kosztów, na przykład w postaci umowy społecznej w sektorze gazu analogicznej do tej omawiane obecnie z górnikami.

Jednakże wizja autostrady wodorowej przez Polskę to także szansa na rozwój przemysłu, który również będzie potrzebował zeroemisyjnego paliwa zgodnie z postulatem neutralności klimatycznej. Autorzy raportu oceniają, że w Polsce może do 2040 roku powstać sieć przesyłu zielonego wodoru poprzez integrację morskich farm wiatrowych na północy z centrami produkcji przemysłowej na południu. Co ciekawe, elementem nowego systemu może być planowany magazyn gazu Damasławek, który mógłby zostać przekształcony w składowisko wodoru.

Cały artykuł do przeczytania: https://biznesalert.pl/baltic-pipe-wodor-transformacja-energetyczna-european-hydrogen-backbone-energetyka-innowacje/

Źródło: biznesalert.pl

ENERGETYKA - najpopularniejszy dział w naszym portalu
CIRE poleca
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Eko 16.04.2021r. 17:24
Pierwsza Polska wodorowa, bo chyba na tym nie skończymy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 17.04.2021r. 11:05
Pytanie, czy traktować takie wypowiedzi, jak wrzaski przekupki na targu ( nic nie znaczącą reklamę ), czy też... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE