ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rzeszów. Konferencja online "Wodorowa przyszłość"
15.04.2021r. 17:57

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
O zastosowaniu wodoru jako paliwa przyszłości oraz potrzebnej infrastrukturze dyskutowano w czwartek w trakcie konferencji online "Wodorowa przyszłość". Spotkanie zorganizował samorząd Rzeszowa.

Jak mówił, otwierając spotkanie p.o. prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak, województwo podkarpackie, a także jego stolica stawiają na innowacje. Dlatego wykorzystanie wodoru jest obszarem, o którym chcemy nie tylko rozmawiać, ale też zacząć w nim działać - dodał.

Wśród prelegentów była również wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, która podkreśliła, że kierunek polityki naznaczony przez Unię Europejską w zakresie emisji gazów cieplarnianych sprawia, że bardzo dynamicznie zaczynają być poszukiwane alternatywne źródła energii.

Polski rząd przeznacza środki finansowe, aby zintensyfikować działania w zakresie wykorzystania wodoru jako źródła energii. W ramach Krajowego Planu Odbudowy przeznaczono na ten cel 800 mln euro. Jest zatem miejsce dla Rzeszowa i dla Podkarpacia, aby w zakresie projektów wodorowych wyznaczać nowe kierunki do zastosowania wodoru w transporcie publicznym i lotnictwie - argumentowała.

Z kolei marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl zwrócił uwagę, że Polska i Podkarpacie nie mogą pozostawać w tyle, jeśli chodzi o wykorzystanie technologii wodorowych.

Nie może nas zabraknąć w tym obszarze. Cieszę się, że ta konferencja na temat przyszłości wodorowej ma miejsce właśnie w naszym regionie, być może rozpoczyna ona debatę nad utworzeniem "Doliny wodorowej" na Podkarpaciu - mówił.
Inni prelegenci biorący udział w konferencji podkreślali, że zielony wodór to najlepsza wizytówka transformacji energetycznej XXI wieku, a obszarów, w których może być wykorzystywany, jest bardzo wiele, i wychodzą one poza przemysł czy transport.

Prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem na Politechnice Rzeszowskiej prof. Jarosław Sęp przekonywał, że wodór może być szansą dla Podkarpacia.

Na Podkarpaciu możemy być liderem w zakresie wykorzystania wodoru jako paliwa do statków powietrznych. Przed nami lekcja do odrobienia, abyśmy tę szansę mogli wykorzystać - powiedział.

Wśród innych poruszanych tematów były m.in. kwestie potrzebnej infrastruktury do przechowywania wodory czy wykorzystanie tego paliwa w transporcie kolejowym.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE