ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Francja. Prezydent Chin Xi Jinping przeciwko unijnemu planowi podatku węglowego
16.04.2021r. 18:34

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Zmiany klimatyczne "nie mogą stać się kwestią geopolityczną" - stwierdził prezydent Chin Xi Jinping w piątek podczas francusko-niemiecko-chińskiego wirtualnego szczytu klimatycznego zainicjowanego przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Prezydent Chin potępił w piątek podczas wideokonferencji z prezydentem Francji i kanclerz Niemiec Angelą Merkel "bariery handlowe" budowane w imię zmian klimatycznych - podaje agencja AFP, powołując się na chiński kanał CCTV.

Wideokonferencja z inicjatywy prezydenta Macrona odbyła się przed szczytem klimatycznym zaplanowanym na 22 i 23 kwietnia z inicjatywy prezydenta USA Joe Bidena i równolegle do wizyty w Chinach amerykańskiego wysłannika ds. klimatu Johna Kerry'ego, przebywającego obecnie w Szanghaju. Xi nie potwierdził jeszcze swojego udziału w tym wydarzeniu.

"Reakcja na zmiany klimatyczne jest wspólną sprawą ludzkości" - powiedział prezydent Chin. "Nie może jednak stać się kwestią geopolityczną, celem ataków z innych krajów, a nawet pretekstem do budowania barier handlowych" - kontynuował.

Unijny podatek węglowy miałby opodatkowywać importowane produkty lub surowce (elektryczność, cement, stal, aluminium, szkło itp.) z krajów spoza UE o mniej rygorystycznych normach klimatycznych.

Komisja Europejska zaproponuje regulacje w tym zakresie do czerwca przed przedłożeniem go państwom członkowskim. Mechanizm miałby wejść w życie do 2023 r.

Xi powtórzył w piątek swoje wielkie obietnice klimatyczne: Chiny, wiodący na świecie emitent gazów cieplarnianych, zaczną redukować emisje CO2 "przed 2030 r." i osiągną "neutralność węglową" do 2060 r. "Chiny zrobią to, co mówią" - podkreślał chiński prezydent.

Xi wezwał również rozwinięte gospodarki, aby "dawały przykład w ograniczaniu emisji" oraz "zapewniały wsparcie finansowe i techniczne" krajom rozwijającym się w obliczu zmian klimatycznych. Oprócz szczytu klimatycznego zorganizowanego z inicjatywy Bidena, na 2021 rok zaplanowano inne ważne wydarzenia ekologiczne: szczyt dotyczący bioróżnorodności COP15 (w październiku w Chinach), następnie klimat szczyt klimatyczny COP26 (w listopadzie w Glasgow).
Zdaniem ekspert z europejskiego think tanku E3G Jennifer Tollmann rozmowa z Macronem i Merkel na tydzień przed szczytem klimatycznym zwołanym przez Bidena, pozwala na ustanowienie dynamiki rywalizacji między USA a UE na temat przywództwa klimatycznego i pozwala Pekinowi pokazać, że nie znajduje się pod presją Ameryki.

Xi pragnie potwierdzić, że Chiny postrzegają swoje stosunki z UE w zakresie klimatu i środowiska jako silniejsze i ważniejsze niż z USA - komentuje francuski dziennik "Le Monde" w piątek. Według Reutera chiński rząd zatwierdził w środę budowę pięciu reaktorów jądrowych o łącznej mocy 4,9 gigawata (GW), czyli około 10 proc. całkowitej mocy jądrowej kraju, i planuje do 2035 r. osiągnąć moce 200 GW.

Komentatorzy podkreślają, że Francja chce zachować równowagę w relacjach z Chinami. Plan rozwoju relacji francusko-chińskich, podpisany w listopadzie 2019 r. przez Macrona i Xi, miał być sygnałem do zbilansowania stosunków handlowych, przyspieszenia transformacji ekologicznej z udziałem francuskich technologii.

Pandemia doprowadziła tymczasem do pogłębienia deficytu Francji w handlu z Chinami, który w 2020 roku wyniósł około 40 mld euro (wzrost o 6,6 mld euro).

Potrzeba importu materiałów sanitarnych i farmaceutycznych z Chin wywołała dyskusję we Francji na temat przenoszenia produkcji o znaczeniu strategicznym, nawet kosztem ograniczenia handlu. Macron podkreślał również brak przejrzystości Chin w odniesieniu do wybuchu pandemii SARS-CoV-2. Chiński ambasador w Paryżu tymczasem krytykuje zarządzanie Francji kryzysem sanitarnym.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE