ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sasin: NABE zapobiegnie lawinowemu wzrostowi cen energii
19.04.2021r. 12:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Bez powołania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), do której trafią węglowe źródła energii, rachunki za prąd rosłyby lawinowo - twierdzi wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

"Gdybyśmy nie podjęli tych działań, zmierzających do wygaszania stopniowego energetyki węglowej, zastępowania jej produkcją z innych źródeł, to te opłaty za energię, które ponoszą polskie rodziny, lawinowo by rosły w najbliższych latach, tak jak rosną opłaty za emisję CO2" - oświadczył w poniedziałek Sasin w telewizji wPolsce.pl. "To są działania w interesie Polaków, tak aby te ceny energii nie rosły" - dodał.

Zgodnie z planem Ministerstwa Aktywów Państwowych, kontrolowane przez państwo spółki energetyczne - PGE, Enea oraz Tauron - sprzedadzą Skarbowi Państwa 70 bloków węglowych. Ten dokona ich integracji w ramach jednego podmiotu, który zacznie działać jako spółka pod nazwą Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.

"Uznaliśmy, że niezbędne jest dzisiaj uwolnienie spółek energetycznych od tego balastu energetyki węglowej, która po pierwsze zmniejsza ich konkurencyjność, zmniejsza możliwości dochodowe spółek" - stwierdził Sasin.
Jak dodał, dziś energetyka węglowa jest obszarem deficytowym, co jest związane z kosztami emisji CO2, a nie z ceną surowca, bo - jak zauważył - "ten surowiec węglowy jest stosunkowo tani". Właśnie koszty emisji CO2 powodują, że "dziś produkcja energii elektrycznej z węgla jest najdroższa" - zaznaczył Sasin. "To jest najdroższa energia, którą możemy wyprodukować" - dodał.

W planach MAP, NABE będzie prowadzić jedynie inwestycje niezbędne dla bieżącego działania bloków węglowych, nie będzie budować nowych, a wraz z pojawianiem się nowych nisko oraz zeroemisyjnych źródeł - będzie stopniowo swoje bloki wycofywać.

Czytaj również:
ENERGETYKA - najpopularniejszy dział w naszym portalu

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: Cancer 19.04.2021r. 12:48
A co robią nasi eurodeputowani? Dlaczego nie próbują zablokować cen za emisje CO2? Unia to przecież też ludzie.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Piotr von Wrocek 19.04.2021r. 18:29
Skąd wiadomo, że spółki sprzedadzą bloki? Jaka będzie cena kupna? Dlaczego nie kupi ZEPAK'u?
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 20-04-2021r. 09:18 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: xyz 23.04.2021r. 08:30
Premier Sasin mów: "Gdybyśmy nie podjęli tych działań, zmierzających do wygaszania stopniowego energetyki... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 23-04-2021r. 20:11 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE