ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Fotowoltaika - produkując własny prąd, zyskasz niezależność energetyczną
24.04.2021r. 18:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Fotowoltaika wciąż zyskuje na popularności. Coraz więcej osób ceni ekologiczne rozwiązania i chce je stosować w swoim domu. Mając na dachu panele PV, można również naprawdę sporo zaoszczędzić. Dodatkową zachętą do tego, by zainwestować w fotowoltaikę, są też m.in. programy oferujące dofinansowanie ekologicznych inwestycji.

Popularność instalacji PV nie dziwi. Fotowoltaika pozwala na znaczące obniżenie rachunków za prąd i daje niezależność w kwestii energii. Z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w latach 2014-2020 moc fotowoltaiczna w sieci wzrosła aż o 9 tysięcy procent! Pod względem tempa przyrostu mocy plasuje to nasz kraj na piątym miejscu w Unii Europejskiej. Tylko w ubiegłym roku w Polsce zainstalowano 2,2 GW w PV - to dwukrotnie więcej niż w 2019 r.

W Polsce najwięcej jest mikroinstalacji. To opłacalny sposób wykorzystania promieniowania słonecznego do produkcji energii elektrycznej w domu czy gospodarstwie rolnym. Największą zaletą paneli PV jest to, że uzyskujemy czystą energię, którą możemy spożytkować w dowolny sposób - od oświetlenia po zasilanie urządzeń. A nadwyżkę energii wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną w dzień lub przez całe lato można odebrać w nocy albo w zimie, dzięki tzw. systemowi opustów. Krótko mówiąc: to czysty zysk.

Produkowanie energii na własny użytek jest opłacalne, a koszty instalacji zwracają się stosunkowo szybko. Dla przykładu, jeżeli miesięczny rachunek za prąd w gospodarstwie domowym wynosi 220 zł, to po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych o mocy 4,86 kWp, koszty energii elektrycznej spadną do około 21 zł miesięcznie.

Oszczędności i samowystarczalność energetyczna to niejedyne zalety fotowoltaiki. Jest ona trwała, uniwersalna i prosta w montażu (doświadczonej ekipie montaż zajmuje około dwóch dni). Panele PV są niezawodne i bezobsługowe, więc nie wymagają dodatkowego nakładu naszej pracy. Pracują efektywnie przez 25-30 lat, dlatego to długofalowa inwestycja.

Dotacje z programu "Mój Prąd"
Dodatkową zachętą dla osób chcących postawić na fotowoltaikę są programy oferujące dofinansowanie tej inwestycji. Jednym z nich jest "Mój Prąd". Pozwala on uzyskać bezzwrotną dotację na założenie instalacji PV, a zarządza nim Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne, które zainstalują zespół urządzeń fotowoltaicznych, służących do zaspokojenia potrzeb istniejących budynków mieszkalnych.

Do tej pory miały miejsce dwie edycje programu "Mój Prąd", a wkrótce planowana jest trzecia. Nieoficjalnie wiadomo, że dofinansowanie będzie obejmowało również punkty ładowania samochodów elektrycznych. Program "Mój Prąd" dodatkowo przyspieszy wzrost liczby domów z fotowoltaiką na rynku wtórnym.

Warto przypomnieć, że poprzednia edycja programu działała od 13 stycznia do 6 grudnia 2020 roku (mowa o terminie naboru wniosków). Niedawno wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski zapowiedział, że nowy nabór wniosków do "Mojego Prądu" rozpocznie się 1 lipca 2021 r. Jeżeli chodzi o wysokość wsparcia, to na razie można być pewnym tego, że będzie ona zależna od zakresu rzeczowego inwestycji.

Kluczowym celem nowej odsłony programu pozostanie zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, ale dodatkowo chcemy położyć nacisk na autokonsumpcję wytworzonej energii elektrycznej - mówi Paweł Mirowski.

Mikroinstalacje z funduszy unijnych
Dofinansowanie z "Mojego Prądu" trafi do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Osoby te będą mogły skorzystać z dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej i/lub dodatkowe elementy służące autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej.

Trzecia edycja programu zostanie sfinansowana ze środków unijnych i będą nią objęte koszty budowy niewielkich instalacji fotowoltaicznych (o mocy 2 - 10 kW), które wnioskodawcy ponieśli od 1 lutego 2020 r. do 31 grudnia 2023 r. Zatem ci, którzy zakupili instalację przed ogłoszeniem naboru, ale po 31 stycznia 2020 r., będą mogli skorzystać z dofinansowania po spełnieniu innych warunków określonych w programie. Podobnie jak poprzednio, wymogiem będzie podłączenie nowo powstałej instalacji prosumenckiej (na własne potrzeby) do sieci OSD, czyli Operatora Systemu Dystrybucyjnego.

Nabór wniosków w trzeciej edycji programu ma potrwać do 20 grudnia 2021 roku (z możliwością przedłużenia), ale NFOŚiGW zapowiada, że może się on też zakończyć wcześniej w razie dużego zainteresowania. Jest to całkiem możliwy wariant. Fotowoltaika zwraca bowiem coraz większą uwagę przeciętnego Kowalskiego.

Inteligentne systemy i elektromobilność
NFOŚiGW zapowiada dość istotne zmiany dotyczące zasad nowej edycji programu "Mój Prąd". Planuje mianowicie jego rozszerzenie o dodatkowe rozwiązania, które pomogą prosumentom w lepszym wykorzystywaniu wytworzonego prądu.

"Mój Prąd" to program przyjazny dla użytkownika, jednak w trzeciej edycji jego dotychczasowa formuła zostanie uzupełniona o dodatkowe komponenty, które pozwolą konsumować więcej wytworzonej energii przez prosumentów - - wyjaśnia minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

O czym mowa? NFOŚiGW poważnie rozważa objęcie dofinansowaniami takich elementów jak punkty ładowania dla samochodów elektrycznych, inteligentne systemy zarządzające energią w domu oraz magazyny ciepła lub chłodu. Kwestia punktów ładowania pojazdów na pewno dobrze wpisuje się w strategię rządu związaną z elektromobilnością.

Więcej informacji o programie "Mój Prąd" można znaleźć na stronach internetowych mojprad.gov.pl i www.nfosigw.gov.pl.

Źródło: dziennikpolski24.pl

FOTOWOLTAIKA i ZIELONA ENERGIA - kto inwestuje w tej branży

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: opal 26.04.2021r. 00:07
a przy okazji zupełnie za darmo rozwalisz sieć, no chyba że masz magazyn energii przed licznikiem
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE