ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rybnik ogłosił nabór wniosków o dotacje z RPO do ekoinwestycji mieszkańców
30.04.2021r. 16:31

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Rybnicki magistrat ogłosił w piątek nabór wniosków o dotacje do wymian źródeł ciepła przez właścicieli lub współwłaścicieli budynków jednorodzinnych położonych na terenie miasta, którzy planują swoje inwestycje w 2022 r. lub do maja 2023 r.

Jak wynika z piątkowej informacji miasta, wnioski o dotacje można składać do końca maja w kancelarii magistratu. O przyznaniu grantu nie będzie decydowała kolejność zgłoszeń, a rodzaj nowego ogrzewania; najwyżej punktowane będzie przyłączenie do sieci ciepłowniczej.

Chodzi o dotacje do wymiany źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych poddanych częściowej termomodernizacji. Przewidujący to wsparcie projekt został przygotowany do dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w poprzednich latach.

Projekt przygotowano w procedurze pozakonkursowej, z wykorzystaniem narzędzia Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (RIT - odpowiednik Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, jakie w województwie śląskim wykorzystywane są w centralnej części regionu), w którym samorządy lokalne w znacznej mierze decydują o podziale dostępnych środków.

Zgodnie z informacjami rybnickich samorządowców, ich projekt dotacji RIT do wymiany źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych przewidziany był pierwotnie do realizacji w 2019 r., co pozwoliłoby mu się wpisać w terminy wynikające z uchwały antysmogowej woj. śląskiego. Dotąd jednak koordynujący RPO zarząd województwa śląskiego nie zdecydował o rozstrzygnięciu w tym zakresie.

Zgodnie z informacjami przekazanymi rybnickim samorządowcom przez urząd marszałkowski procedura rozstrzygnięcia naboru RIT, ujmującego ich projekt, nastąpi w grudniu br. Oznacza to, że umowy miasta z mieszkańcami będą mogły być podpisywane najwcześniej w I kw. 2022 r. W związku z tym dofinansowanie kierowane będzie do mieszkańców, którzy planują wymianę źródła ciepła w 2022 r., względnie do maja 2023 r.

Szacunkowa wartość projektu to ponad 5,3 mln zł, z czego niecałe 4,5 mln zł stanowić będzie dofinansowanie ze środków RPO, pozostałe 15 proc. wartości projektu (blisko 0,8 mln zł) zapewni miasto. Wysokość dotacji będzie mogła wynieść do 25 tys. zł na budynek, w zależności od instalowanego źródła ciepła. Budynki zgłaszane do dotacji muszą spełniać lub do 15 maja 2023 r. spełnić minimalny standard efektywności energetycznej (częściowa termomodernizacja).

Regulamin naboru przewiduje możliwość przyznania dotacji właścicielom budynków jednorodzinnych w przypadku demontażu źródła ciepła na paliwo stałe, które nie spełnia wymogów niskoemisyjnych i jego zastąpieniu: podłączeniem do sieci centralnego ogrzewania, pompą ciepła, kotłem gazowym kondensacyjnym, kotłem na pellet drzewny, ogrzewaniem elektrycznym lub innym odnawialnym źródłem energii.
Dofinansowanie nie obejmuje wymiany źródła ciepła na źródła oparte o węgiel. Dotacja może objąć niezbędną modernizację systemu ogrzewania i/lub systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej, jeżeli następuje jednocześnie wymiana źródła ciepła.

Dotacje będą przyznawane w drodze otwartego naboru. W razie zainteresowania przekraczającego możliwości finansowe projektu, wybór wniosków zostanie dokonany w oparciu o kryterium punktowe dla deklarowanego źródła po wymianie, a w dalszej kolejności - w drodze losowania.

Preferowane będą podłączenia do sieci ciepłowniczej. Dofinansowania na inne źródła ciepła będą możliwe wyłącznie, gdy podłączenie do sieci będzie niemożliwe pod względem technicznym do 15 maja 2023 r. lub gdy koszt przyłącza przekroczy 5 tys. zł. Osoby mieszkające w dzielnicach, w których istnieje sieć ciepłownicza, będą dostarczały informację o technicznej możliwości przyłączenia i koszcie tegoż.

Dotacje z projektu będzie można łączyć z dofinansowaniem z ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze. W przypadku równoległego korzystania z Czystego Powietrza na wymianę źródła ciepła lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania, dofinansowanie przyznane przez samorząd Rybnika będzie obniżone o połowę.

Zgodnie z wprowadzoną w 2017 r. regionalną uchwałą antysmogową do końca 2021 r. w całym województwie śląskim należy zlikwidować niespełniające norm piece używane powyżej 10 lat. Według danych miasta różne kotły węglowe są źródłem ciepła w ok. 12 tys. tamtejszych domów jednorodzinnych. Od 2018 r. mieszkańcy Rybnika wymieniają średnio rocznie po ok. tysiąc kotłów.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE