ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Satelita MethaneSAT do monitorowania emisji metanu rozpocznie pracę w 2022 r.
02.05.2021r. 05:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
W październiku 2022 r. rakieta Falcon 9 produkcji SpaceX wyniesie w przestrzeń kosmiczną satelitę MethaneSAT. W ramach tego amerykańsko-nowozelandzkiego projektu naukowcy zyskają nowe efektywne narzędzie do monitorowania emisji metanu - pisze w "BiznesAlert.pl" Paweł Ziemnicki, Satellite and Space Technologies Division Manager w Allies Incorporated.

W zamyśle inicjatorów całego programu MethaneSAT zapewni regularny nadzór nad tymi regionami ziemskiego globu, które odpowiadają za przeszło 80 proc. światowej produkcji ropy i gazu. Emitowany w wyniku tej działalności metan przez pierwsze dwie dekady swojej obecności w atmosferze może zatrzymywać w niej ciepło nawet ponad 80 razy efektywniej niż robi to dwutlenek węgla.

Za organizację misji MethaneSAT odpowiada Environmental Defense Fund - NGO ze Stanów Zjednoczonych, oraz Agencja Kosmiczna Nowej Zelandii. Statek powstaje na platformie satelitarnej od Blue Canyon Technologies, zaś spektroskop do obserwacji źródeł emisji metanu dostarcza Ball Aerospace.

Ważący 350 kg satelita ma łączyć w sobie unikalne zdolności, zarówno jeśli chodzi o monitoring powierzchni Ziemi w skali globalnej, jak i o dosyć precyzyjne wskazywanie punktowych źródeł wysokiej emisji CH4. Poruszając się wzdłuż orbity statek będzie obserwował pod sobą ścieżkę o szerokości 200 km. Precyzyjne sensory na pokładzie urządzenia pozwolą na ilościowe pomiary emisji metanu z różnego rodzaju źródeł oraz kontrolowanie, jak emisja ta zmienia się w czasie.

Pod koniec kwietnia br. opinię publiczną poinformowano, że centrum kontroli misji (Mission Operations Control Center - MOCC) dla MethaneSAT zbuduje w Auckland znana z produkcji lekkich rakiet nośnych Electron firma Rocket Lab. Umowę na przygotowanie obiektu zwarto w ramach opiewającego na 26 mln dolarów nowozelandzkich programu rządu Nowej Zelandii na rzecz wspierania redukcji emisji CH4.
Centrum MOCC ma być gotowe w połowie 2022 r. Rocket Lab zapewni także przez pierwszych 12 miesięcy obsługę operacyjną satelity, jednocześnie szkoląc przyszłych inżynierów i operatorów ze środowiska nauki, którzy potem przejmą pieczę nad MethaneSAT. Przedsiębiorstwo Rocket Lab będzie również odpowiedzialne za ewentualne manewry unikowe krążącego wokół Ziemi satelity, w przypadku gdyby zachodziło ryzyko jego zderzenia z innym obiektem na orbicie.

Jak podają inicjatorzy projektu MethaneSAT na dedykowanej mu stronie internetowej: Zmniejszenie emisji metanu z [produkcji] ropy naftowej i gazu jest najszybszym i najbardziej efektywnym środkiem, jaki możemy podjąć, by spowolnić tempo ocieplenia [klimatu], nawet jeśli pracujemy nad dekarbonizacją naszego systemu energetycznego. Zmniejszenie emisji metanu pochodzącej z wykorzystania ropy i gazu o 45 proc. do 2025 r. przyniosłoby w perspektywie 20 lat takie same korzyści dla klimatu, jak zamknięcie 1300 elektrowni węglowych - czytamy w "BiznesAlert.pl".

Czytaj również:
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE