ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kujawsko-Pomorskie: nie na ropę, tylko na prąd i wodór. Komunikacja miejska zmienia się
04.05.2021r. 13:55

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Transport miejski ma stać się ekologiczny. Miasta sukcesywnie rozszerzają flotę autobusów nisko- i zeroemisyjnych, inwestują w rozwój sieci tramwajowych. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych nakłada na samorządy konieczność posiadania we flocie 30 proc. autobusów zeroemisyjnych. Jak, w najbliższych latach zmieni się komunikacja miejska w województwie?

Samochód to wciąż najpopularniejszy sposób przemieszczania się. Niestety dane dotyczące emisji dwutlenku węgla przez transport są niepokojące. W Unii Europejskiej to prawie 30 proc. wypuszczanego do atmosfery CO2. Z tego trzy czwarte generuje ruch na drogach.

O ile w pozostałych gałęziach gospodarki ta szkodliwa dla środowiska emisja systematycznie maleje, to w transporcie mamy do czynienia z trendem odwrotnym. Dlatego w tym obszarze działania są najpilniejsze. Jednym z rozwiązań tego problemu jest rozwój elektromobilności.

To zagadnienie było jednym z tematów zakończonego w ubiegłym tygodniu szczytu klimatycznego Togetair.

- Nasz cel to elektromobilność, postawienie na czysty transport, czysty transport w miastach, w mniejszych miejscowościach, na elektryczne autobusy, ale także elektryczne samochody, na hybrydowe samochody, wodór. To cel, który został zauważony przez nas parę lat temu i bardzo mocno jest promowany, a jednocześnie dzisiaj staje się coraz istotniejszy na arenie międzynarodowej. Staje się coraz wyraźniej celem numer jeden w polityce klimatycznej bardzo wielu krajów" - powiedział podczas swojego wystąpienia premier Mateusz Morawiecki.

Rozwój elektromobilności to jeden z elementów strategii unijnego "Zielonego ładu". Unia Europejska, z trzeciego największego emitenta gazów cieplarnianych na świecie, ma stać się pierwszym kontynentem neutralnym klimatycznie w 2050 roku.

Do tego czasu emisja gazów cieplarnianych przez transport ma spaść o 90 procent. Każdy kraj obrał własną drogę do tego celu.
Trzy lata temu w Polsce przyjęto rozwiązania nakładające na samorządy obowiązek posiadania we flocie 30 procent autobusów zeroemisyjnych. Dzięki temu transport publiczny ma stać się bardziej ekologiczny.

Jak podaje portal Infobus, w 2020 roku na 704 zarejestrowane nowe autobusy miejskie ponad połowa miała napęd alternatywny, a co czwarty - elektryczny. Popyt na elektrobusy pobudza rządowe dofinansowanie do ich zakupu.

W styczniu w pierwszym naborze programu "Zielony transport publiczny" do podziału był ponad miliard złotych dotacji na zakup autobusów napędzanych energią elektryczną lub wodorem. Wnioski o dofinasowanie nabycia 431 nowych pojazdów zeroemisyjnych złożyły 33 miasta. Z kujawsko-pomorskiego o wsparcie wystąpiły Toruń, Włocławek i Grudziądz.

Zastosowanie napędu wodorowego w pojazdach komunikacji może być atrakcyjne dla miast z regionu. W przyszłym roku Orlen ma rozpocząć we Włocławku produkcję paliwa wodorowego. W Anwilu ma powstać hub wodorowy. Paliwo, na pierwszym etapie dystrybucji, ma być przeznaczone przede wszystkim dla transportu publicznego i towarowego.

Źródło: bydgoszcz.tvp.pl

ELEKTROMOBILNOŚĆ - branża w której dzieje się teraz najwięcej

CIRE poleca
TVP

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE