ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ARP: W marcu większe wydobycie i sprzedaż węgla
04.05.2021r. 11:42

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
W marcu tego roku polskie kopalnie wydobyły ok. 5,2 mln ton węgla, zaś wielkość sprzedaży tego surowca osiągnęła 5,4 mln ton - wynika z najnowszych danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Produkcja i sprzedaż były zauważalnie wyższe niż w poprzednich miesiącach oraz rok wcześniej.

We wtorek katowicki oddział ARP, monitorujący rynek węgla i sytuację w krajowym górnictwie, opublikował dane dotyczące wielkości wydobycia i sprzedaży węgla w trzecim miesiącu 2021 roku. W przeciwieństwie do sytuacji sprzed roku, obecnie poziom produkcji i sprzedaży są zrównoważone. Znacznie mniej węgla leży też na przykopalnianych zwałach.

W marcu zeszłego roku kopalnie wydobyły ponad 5 mln ton węgla, a sprzedały ok. 4,5 mln ton. W tym roku w marcu produkcja była większa niż przed rokiem o blisko 200 tys. ton, a miesięczna sprzedaż wzrosła rok do roku o ok. 900 tys. ton. Marcowy wzrost sprzedaży to m.in. efekt chłodnej zimy.

Stan zapasów węgla na zwałach w końcu marca tego roku był zauważalnie niższy w odniesieniu do marca roku 2020, kiedy na zwałach leżało niespełna 7,6 mln ton niesprzedanego surowca. Obecnie stan zwałów jest mniejszy o ok. 1,8 mln ton - w końcu marca wynosił 5,8 mln ton.

Na koniec marca br. - jak podała we wtorek ARP - kopalnie zatrudniały 79,4 tys. osób w porównaniu do 79,9 tys. pracowników miesiąc wcześniej.
W marcu wielkość krajowego wydobycia i sprzedaży węgla były jak dotąd najwyższe w tym roku. W styczniu produkcja przekroczyła 4,4 mln ton, a sprzedaż 4,3 mln ton. Natomiast w lutym kopalnie wydobyły prawie 4,6 mln ton węgla, a sprzedały niespełna 4,7 mln ton.

W całym 2020 r. polskie kopalnie wydobyły ok. 7,2 mln ton węgla kamiennego mniej niż rok wcześniej, a sprzedaż tego surowca była mniejsza rok do roku o ok. 5,4 mln ton. Wydobycie spadło o blisko 11,7 proc. (do poziomu 54,4 mln ton), a sprzedaż o ponad 9,2 proc. (do 53 mln ton). Rok wcześniej, w 2019 r., polskie kopalnie wydobyły ponad 61,6 mln ton węgla kamiennego - ok. 1,8 mln ton mniej niż w roku 2018. Sprzedaż węgla w roku 2019 wynosiła ponad 58,4 mln ton i była o 4,1 mln ton niższa niż w roku 2018.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE