ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W maju mniejsze dostawy ropy z Rosji do białoruskich rafinerii
04.05.2021r. 11:45

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
W maju dostawy ropy do białoruskich rafinerii zmniejszą się o połowę w porównaniu z kwietniem - podała agencja Interfax, powołując się na rosyjski koncern Transnieft. Media spekulują, że z powodu amerykańskich sankcji dostawy mogą być jeszcze mniejsze.

"Dostawy ropy rurociągiem z Rosji na Białoruś są w maju zaplanowane na poziomie 608 tys. ton, czyli dwukrotnie mniej niż w kwietniu" - pisze Interfax, powołując się na Transnieft. Ropa z Rosji trafia do dwóch białoruskich rafinerii, w Mozyrzu i Nowopołocku (Naftan), a dochody z jej przerobu i tranzytu są kluczowe dla białoruskiej gospodarki.

W związku z ogłoszonymi niedawno sankcjami USA, (w istocie zawieszeniem obowiązującego dotąd moratorium), którymi od czerwca zostanie objęty m.in. koncern naftowy Biełnaftachim i rafineria Naftan, w mediach pojawiły się informacje, że Rosja może zmniejszyć dostawy dla białoruskich partnerów.

Premier Białorusi Raman Hałouczenka zapewniał w czasie weekendu w telewizji państwowej, że sankcje nie wpłyną na dostawy z Rosji dla białoruskich rafinerii, a surowiec dociera do zakładów bez zakłóceń. Wcześniej również koncern Biełnaftachim zapewniał, że rafinerie pracują zgodnie z planem i krajowi nie grozi deficyt paliwa na rynku wewnętrznym.

Tymczasem internetowa gazeta "Nasza Niwa" pisze, powołując się na nieoficjalne informacje publikowane w rosyjskich kanałach komunikatora Telegram, że dostawy dla Naftanu w maju zostały obniżone przez rosyjskie ministerstwo energetyki do zaledwie 50 tys. ton. Gdyby ta informacja się potwierdziła, byłby to poważny cios w białoruski model gospodarczy, opierający się na przetwórstwie ropy i jej tranzycie.
19 kwietnia władze USA poinformowały, że od 3 czerwca wznowione zostanie działanie sankcji wobec dziewięciu białoruskich przedsiębiorstw: koncernu Biełnaftachim i jego amerykańskiej filii, zakładów Biełszyna, Grodno Azot, Grodno Chimwołokno, Łakokraska, Naftan, Połock Stiekłowołokno oraz Białoruskiego Naftowego Domu Handlowego.

Pod koniec kwietnia agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródła w rosyjskiej branży naftowej napisała, że w obawie przed sankcjami koncerny Rosnieft i Surgutnieftiegaz zamierzają zrezygnować z dostaw dla Naftanu już w maju, a inne, pomniejsze jeszcze nie podjęły decyzji. Jak uściślano, sankcje nie dotyczą rosyjskich firm bezpośrednio, jednak obawiają się one możliwych pośrednich konsekwencji.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE