ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Białoruś: Biełnaftachim - rafinerie pracują zgodnie z planem
04.05.2021r. 13:24

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Białoruskie rafinerie pracują zgodnie z planem - poinformował we wtorek koncern Biełnaftachim. Przedsiębiorstwo zapewniło, że nie ma mowy o zmniejszeniu dostaw w maju, a ilość przerobionej ropy ma być nawet większa niż ta zaplanowana w planie biznesowym.

"Informacja Transnieftu (rosyjskiego operatora ropociągów) nie jest sprzeczna z tymi zadaniami, ponieważ mówi o przejściowych ilościach, które na bieżąco są korygowane w ciągu pełnego miesiąca dostaw" - powiedział rzecznik Biełnaftachimu, cytowany przez agencję Interfax-Zapad.

Wcześniej we wtorek Transnieft zapowiedział, że dostawy ropy do białoruskich rafinerii z Rosji są na maj zaplanowane na poziomie dwukrotnie niższym niż w kwietniu i wyniosą 608 tys. ton.

Według rzecznika białoruskiego koncernu rafinerie w kraju pracują zgodnie z planem, a "ilości ropy przetworzonej w maju będą większe niż poziomy przewidziane w obecnych biznes-planach".

Media niezależne na Białorusi i agencja Reuters pisały wcześniej, że rosyjscy dostawcy mogą wycofać się ze współpracy z Białorusią z powodu amerykańskich sankcji i spowodować poważne problemy dla rafinerii. Chodzi o objętą sankcjami rafinerię w Nowopołocku.

Ropa z Rosji trafia do dwóch białoruskich rafinerii - w Mozyrzu i Nowopołocku (Naftan), a dochody z jej przerobu i tranzytu są kluczowe dla białoruskiej gospodarki.
Premier Białorusi Raman Hałouczenka zapewniał w czasie weekendu w telewizji państwowej, że sankcje nie wpłyną na dostawy z Rosji dla białoruskich rafinerii, a surowiec dociera do zakładów bez zakłóceń.

Internetowa gazeta "Nasza Niwa" napisała z kolei we wtorek, powołując się na nieoficjalne informacje publikowane w rosyjskich kanałach w komunikatorze Telegram, że dostawy dla nowopołockiego Naftanu w maju zostały obniżone przez rosyjskie ministerstwo energetyki do zaledwie 50 tys. ton.

19 kwietnia władze USA poinformowały, że od 3 czerwca wznowione zostanie (zawieszone w 2015 roku) działanie sankcji wobec dziewięciu białoruskich przedsiębiorstw - koncernu Biełnaftachim i jego amerykańskiej filii, zakładów Biełszyna, Grodno Azot, Grodno Chimwołokno, Łakokraska, Naftan, Połock Stiekłowołokno i Białoruski Naftowy Dom Handlowy.

Pod koniec kwietnia agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródła w rosyjskiej branży naftowej napisała, że w obawie przed sankcjami koncerny Rosnieft i Surgutnieftiegaz zamierzają zrezygnować z dostaw dla Naftanu już w maju, a inne, dostarczające mniejsze ilości surowca, jeszcze nie podjęły decyzji. Jak uściślano, sankcje nie dotyczą rosyjskich firm bezpośrednio, jednak obawiają się one możliwych pośrednich konsekwencji.

ENERGETYKA - najpopularniejszy dział w naszym portalu

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE