ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Energia jądrowa pozwala ekologom mówić o "obfitości"
07.05.2021r. 18:45

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Troska o środowisko tradycyjnie koncentruje się na niedostatku zasobów naturalnych, ale dzięki energii jądrowej zdrowszy świat może również oznaczać dostatek dla wszystkich, stwierdza ekolog Ben Heard.

Heard jest zwolennikiem energii jądrowej w swojej rodzinnej Australii, kierując ekologiczną organizacją pozarządową Bright New World.
Podczas dyskusji na temat: "Dlaczego ludzkość potrzebuje energii jądrowej" prowadzonej w ramach inicjatywy ogłoszonej przez rosyjski Rosatom Atoms for Humanity został zapytany przez moderatorkę, Kirsty Gogan o cele zrównoważonego rozwoju ONZ SDG nr 13, 14 i 15, które dotyczą odpowiednio zmian klimatu, życia pod wodą i życia na lądzie.

Heard opisał najpierw, jak zmienił się jego własny ekologizm, po tym, gdy zrozumiał korzyści płynące z energii jądrowej.
"To było 10 lat temu w tym roku, kiedy po raz pierwszy wystąpiłem publicznie, aby powiedzieć, że zmieniłem zdanie w tej konkretnej sprawie; kwestia, która wydała mi się naprawdę ważna dla mojej tożsamości jako osoby, która naprawdę troszczy się o środowisko" - powiedział.

Ta zmiana wymagała osobistej refleksji i rozważenia związanego z nią zaangażowania zawodowego.
"Okazało się, że było to bardzo pozytywne doświadczenie pod wieloma względami. Umożliwiło mi nawiązanie kontaktu z zupełnie nowym światem i wieloma nowymi ludźmi, którzy również zaczęli myśleć w ten sposób. Pozwoliło uświadomić sobie, że jeśli możemy podjąć wyzwanie energetyczne i sprostać mu za pomocą czegoś, co możemy naprawdę skalować, możemy również rozwiązać tak wiele innych wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem i ochroną w naprawdę inteligentny i ekscytujący sposób, aby uczynić świat lepszym".

"To naprawdę zmieniło sposób mojego myślenia o ochronie środowiska, jak dbać o otaczający nas świat - to było bardzo trudne, czasem konfrontacyjne, ale ostatecznie bardzo satysfakcjonujące. Cieszę się i wyczuwam, że teraz nastąpiła prawdziwa zmiana w myśleniu, która staje się coraz bardziej powszechna i daje mi prawdziwą nadzieję na to, co będzie dalej".
Heard stwierdził, że trzy dekady temu głównymi problemami środowiskowymi były wylesianie, kwaśne deszcze i zanieczyszczenie powietrza.
"Zmiany klimatu pojawiły się nieco później i stały się czymś bardzo wszechstronnym i takimi są w rzeczywistości. Już teraz wpływają na biomasę na całej planecie i wpłyną na chemię naszych oceanów" - powiedział. "Uderza mnie fakt, że to właśnie zmiany klimatu skłoniły mnie do zainteresowania się technologiami jądrowymi".

Powiedział, że słowo "czysty" odnosi się do energii jądrowej w sposób "holistyczny". Na przykład brak zanieczyszczenia powietrza i co to oznacza dla zdrowia ludzi, siedlisk i ekosystemów. Inna ważna zaleta energii jądrowej, w przeciwieństwie do niektórych innych technologii czystej energii, dotyczy użytkowania gruntów.
"Ostatnią rzeczą, jaką chcę, abyśmy robili, jest likwidacja rzadkich naturalnych krajobrazów w imię walki ze zmianami klimatu. Wydaje się, że jest to sprzeczne z wartościami, do których dążymy. Piękno technologii jądrowej polega na tym, że usuwa to napięcie i znika ono z obrazu walki o zachowanie środowiska. Możemy mieć tę energię na dużą skalę, czyste powietrze i czystą wodę, jednocześnie zachowując nasze krajobrazy, a właściwie pomóc w ich odbudowie, co jest dla mnie niezwykle ważne".
Opisał rolę energii jądrowej w systemach czystej energii jako "kreatora naprawdę pięknych synergii".
"Większość pomysłów, technologii i procesów, które stosujemy w celu zbudowania wokół nas czystszego, lepszego i wydajniejszego świata, to fantastyczne pomysły, ale ostatecznie prawie wszystkie z nich wymagają w jakiś sposób dostarczania energii. I tak długo jak ta energia miałaby pochodzić głównie z paliw kopalnych, będzie istniało napięcie, ponieważ z jednej strony zarządzamy i poprawiamy środowisko, a z drugiej pogarszamy jego sytuację" - powiedział.

Na przykład recykling i "zamykanie obiegów" materiałów, takich jak tworzywa sztuczne, metale i drewno, są to procesy energochłonne. "Jeśli możemy uczynić czystą energię tanią, możemy przejść do głębszego recyklingu". Podobnie jest z górnictwem: "Jeśli możemy uczynić czystą energię tanią, możemy wydobyć więcej materiału z tego samego złoża rudy". Dodał: "Jest wiele zasobów, które obecnie są odpadami, ale dzięki dodatkowej czystej energii w doskonałej cenie i na dużą skalę możemy bardziej energetyzować ten proces i zmniejszyć ich ilość".
"Paradygmat" ekologizmu skupiał się na niedostatku.
"Była cała wizja "za mało", a energia jądrowa nauczyła mnie, że w jednym kluczowym elemencie możemy mieć tyle, ile potrzebujemy, a jest to czysta energia. A jej moc jest ogromna, ponieważ dzięki czystej energii możemy wykonać o wiele więcej pracy, aby chronić rzeczy, których naprawdę brakuje, takie jak ziemia, nienaruszone lasy i ekosystemy.

"Dzięki bardziej intensywnemu rolnictwu, które jest energetyzowane, możemy produkować więcej żywności z mniejszego obszaru, możemy faktycznie przywrócić ziemię naturze i możemy zacząć myśleć w kategoriach odbudowy relacji z otaczającym nas światem, odchodząc od relacji opartej na wyzysku. Nie będziemy w stanie tego zrobić bez czystej energii na dużą skalę, a aby się tam dostać, sam wiatr i słońce nie dadzą nam tej wolności i tej mocy. Kiedy pojawia się technologia jądrowa, staje się to w naszym zasięgu".

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Choczewo 10.05.2021r. 10:34
A Nas "energia jądrowa" nauczyła jednego, a mianowicie braku wiary w nieomylność "specjalistów"... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE