ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Chmiel: Niemcy coraz bardziej lubią technologie wodorowe
05.05.2021r. 10:40

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Przyjęta w czerwcu 2020 roku w Niemczech "Narodowa Strategia Wodorowa" zakłada cel na 2030 rok - zainstalowanie elektrolizerów o mocy 5 GW (cel KE dla całej UE wynosi 6 GW) do produkcji 14 TWh zielonego wodoru, co zapewni 15 procent wodoru zużywanego w Niemczech. Na zwięzłych 32 stronach autorzy opisali 37 działań na rzecz promocji i rozwoju produkcji i wykorzystania wodoru. Dzięki politycznemu wsparciu niemiecki przemysł ma stać się wiodącym międzynarodowym dostawcą technologii wodorowych - czytamy w materiale Piotra Chmiela w BiznesAlert.pl.

Wysiłki na rzecz klimatu
Strategia zawiera program działań, za pomocą którego ma zostać zainicjowany wzrost rynku i podwaliny pod funkcjonujący rynek wodoru w Niemczech do 2023 roku (źródło: Energate). Neutralny pod względem CO2 "niebieski" wodór będzie stosowany głównie w przemyśle i transporcie przy czym pomoc państwa przekroczy 10 mld euro. Mówi się o zwolnieniu wszelkiej energii elektrycznej używanej do produkcji zielonego wodoru z opłaty.

Coraz więcej wskazuje na to, że zwiększone wykorzystanie wodoru ze źródeł odnawialnych lub nieemitujących CO2 jest konieczne dla wzmożonych wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Narodowa Strategia Wodoru ma na celu ustanowienie ram dla produkcji i wykorzystania wodoru w Niemczech.

Przemysł, operatorzy sieci, a także nauka i badania są zgodne: wodór wolny od CO2 jest niezbędny do osiągnięcia ambitnych celów dekarbonizacji dla Niemiec do połowy bieżącego stulecia. Wskazują na to również aktualne badania transformacji niemieckiego systemu energetycznego przeprowadzone przez Research Center Jülich oraz badanie RESCUE Federalnej Agencji Środowiska.

Wodór można wykorzystać do wielu celów. Jako surowiec jest już stosowany na dużą skalę w przemyśle chemicznym i stanowi podstawę wielu różnych produktów wtórnych, takich jak: amoniak, metanol czy tworzywa sztuczne. Ponadto wodór może być zarówno nośnikiem energii, jak i służyć jako magazyn energii w postaci chemicznej. Ponadto wodór może również odgrywać ważną rolę w niskoemisyjnych procesach produkcyjnych np. w hutnictwie (źródło: Agora Energiewende ). I wreszcie, wodór można wykorzystywać w sektorach, które w innym przypadku byłyby trudne do bezpośredniego zaopatrzenia w energię elektryczną: w transporcie ciężkim, transporcie morskim i lotnictwie.
Jak widać niemieckie wiatraki nie będą się kręcić nadaremnie gdy nie będzie dużego zapotrzebowania na energię. Prosty opis działań pozwoli Niemcom na stworzenie potęgi wodorowej. U nas w kraju "Strategia wodorowa" na razie doczekała się mocnej fali krytyki. Co będzie dalej - zobaczymy.

Źródło: biznesalert.pl

CIRE poleca

BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE