ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Foratom wzywa UE do wprowadzenia "właściwych zachęt politycznych" w sprawie wodoru
05.05.2021r. 17:30

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Niskoemisyjna produkcja wodoru w komercyjnych elektrowniach jądrowych mogłaby pomóc Europie w osiągnięciu celów klimatycznych, ale UE musi wprowadzić odpowiednie zachęty polityczne, aby przyspieszyć rozwój powstającej technologii, stwierdza stowarzyszenie branżowe Foratom z siedzibą w Brukseli.

W opublikowanym stanowisku Foratom wezwał UE do uznania pozytywnej roli, jaką energia jądrowa może odegrać w europejskiej strategii dotyczącej wodoru. Strategia, opublikowana w 2020 r., przedstawia, w jaki sposób produkcja i wykorzystanie odnawialnego wodoru może pomóc w dekarbonizacji gospodarki UE.

Strategia mówi, że wodór jest niezbędny, aby wesprzeć zobowiązanie UE do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 r. oraz dla globalnych wysiłków na rzecz wdrożenia Porozumienia Paryskiego przy jednoczesnym dążeniu do osiągnięcia zerowego zanieczyszczenia atmosfery. Nie wspomina jednak o tym, że wodór może być wytwarzany w elektrowniach jądrowych.

Foratom twierdzi, że Unia powinna wspierać innowacje, badania i rozwój we wszystkich niskoemisyjnych projektach wodorowych. Musi również poświęcić więcej uwagi aspektom ekonomicznym i niezawodności dostaw - oba są kluczowymi kwestiami dla przemysłu - aby zapewnić szybki rozwój projektów czystego wodoru po bardziej konkurencyjnych cenach.

"UE postawiła sobie bardzo ambitny cel dekarbonizacji swojej gospodarki do 2050 r. Osiągnięcie tego będzie wymagało masowej transformacji sektora energetycznego, przemysłowego, transportowego i budowlanego" - powiedział Yves Desbazeille, dyrektor generalny Foratom - "Wodór to jedna z technologii, która może pomóc Europie osiągnąć jej cele. Pozostają jednak dwa wyzwania: produkcja prawdziwie niskoemisyjnego wodoru i rozszerzenie jego zastosowania na szeroką gamę energochłonnych sektorów, które go potrzebują" - dodał.

"W planach jest kilka projektów związanych z wytwarzaniem wodoru za pomocą energii jądrowej (nuclear-to-hydrogen)" - zauważył Desbazeille - "Chociaż ta technologia jest realnym rozwiązaniem, musimy upewnić się, że UE wprowadzi odpowiednie zachęty polityczne, aby moc ją dalej rozwijać".

Wodór może być wytwarzany poprzez elektrolizę, proces polegający na wytwarzaniu go jedynie za pomocą energii elektrycznej i wody. Energia elektryczna z elektrowni jądrowej - lub z obiektów energii odnawialnej - może być przesyłana istniejącą infrastrukturą sieciową do elektrolizerów, które wytwarzają wodór dla przemysłu, transportu i ogrzewania domów, w tych miejscach, w których jest on potrzebny.

Według Foratomu, korzyści wynikające z wykorzystania wszystkich niskoemisyjnych źródeł energii elektrycznej do produkcji wodoru są dwojakie. Po pierwsze, zapewni to dostęp do wystarczającej ilości wodoru przez cały czas, gdy coraz więcej sektorów przestawia się na ten nośnik energii. Po drugie, praca elektrolizera przez dłuższe okresy zmniejsza koszty technologii.
Szereg rządów, w tym USA, Wielka Brytania, Kanada i Rosja, bada możliwość wykorzystania istniejących elektrowni jądrowych do produkcji wodoru.

W lipcu 2020 r. 15 firm i związków zawodowych, w tym francuska państwowa firma energetyczna EDF i kilka firm inżynieryjnych, ogłosiło propozycję utworzenia centrum czystej energii w Wielkiej Brytanii, składającego się z trzech reaktorów EPR, małych reaktorów modułowych i urządzeń do produkcji wodoru.

Brytyjskie Towarzystwo Królewskie stwierdziło w niedawnym briefingu politycznym, że energia jądrowa może pomóc Wielkiej Brytanii w osiągnięciu zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 r., nie tylko poprzez wytwarzanie niskoemisyjnej energii elektrycznej, ale także poprzez wykorzystanie ciepła reaktora jądrowego do produkcji wodoru.

Źródło:
https://www.nucnet.org/news/nuclear-group-foratom-calls-on-eu-to-put-right-policy-incentives-in-place-5-2-2021

Czytaj również:
NucNet , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE