ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Tauron: piesi bezpieczniejsi na aktywnych przejściach
10.05.2021r. 16:06

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Tauron w kolejnych gminach buduje inteligentne przejścia dla pieszych. Sześć z nich oddano do użytku w Nysie, a dwa w pobliskim Otmuchowie na Opolszczyźnie. W kontekście zmiany przepisów o ruchu drogowym, inteligentne przejścia znacznie poprawią poziom bezpieczeństwa.

Już od czerwca zaczną obowiązywać nowe przepisy w ruchu drogowym. Zgodnie z brzmieniem zmienionych przepisów, kierowca będzie miał obowiązek zatrzymania się nie tylko przed pieszym znajdującym się bezpośrednio na pasach, ale także przed tym, który dopiero ma zamiar na nie wkroczyć. W tym kontekście widoczność w obrębie przejścia po zmroku lub w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza staje się jeszcze ważniejsza.

Z tego względu Tauron Nowe Technologie buduje na zlecenie samorządów coraz więcej tzw. inteligentnych przejść. W Nysie sześć tego typu instalacji właśnie przeszło niezbędne odbiory. Pojawiły się one na ulicach: Bohaterów Warszawy (jedno przy szkole, drugie przy szpitalu), Moniuszki, Orzeszkowej, Grodkowskiej i Kusocińskiego. W Otmuchowie piesi korzystają z aktywnych przejść na tamtejszym Rynku oraz na ulicy Nyskiej.

"To jeden z elementów oferty biznesowej TNT w obszarze oświetlenia. Co prawda naszą główną działalnością w tym zakresie jest obsługa infrastruktury oświetleniowej w gminach, jednak dla naszych partnerów mamy też propozycję budowy nowoczesnych instalacji poprawiających bezpieczeństwo i komfort życia, które wpisują się w ideę Smart City" - mówi Artur Warzocha, prezes zarządu Tauron Nowe Technologie.

Inteligentne przejścia dla pieszych od Taurona

Aktywne przejścia, to instalacje, które ostrzegają kierowców o zbliżającym się do zebry pieszym. Przechodzień wykrywany jest z pewnej odległości za pomocą kamery lub czujnika ruchu, to z kolei powoduje uruchomienie dodatkowych funkcji. W obrębie przejścia może pojawić się np. migające żółte światło ostrzegające kierowców, podświetlony znak D6 (przejście dla pieszych), a dodatkowe lampy w momencie pojawienia się pieszego na przejściu rozświetlają po zmroku otoczenie. Instalacja może być także wyposażona w nagłośnienie, z którego emitowane będzie ostrzeżenie lub komunikat edukacyjny.

"Te elementy stanowią sygnał dla kierowcy, że na przejściu za chwilę pojawi się pieszy. Kierujący ma szansę zareagować wcześniej i szybciej. A wiadomo, że o zdarzeniach na drogach decydują sekundy, często nawet ich ułamki" - mówi Waldemar Jemioła, dyrektor Departamentu Majątku Oświetleniowego Tauron Nowe Technologie - "Zaletą aktywnego przejścia dla pieszych jest fakt, że nie świeci w sposób ciągły, a zastosowane punkty świetlne powstały w technologii led. To pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Ale co bardziej istotne, intensywne światło pojawia się nagle, więc siłą rzeczy kierowca musi na nie zareagować. Taka sytuacja wyrywa go ze spowodowanej nocnymi warunkami monotonii" - dodaje Waldemar Jemioła.

Instalacja w każdej chwili może być też rozbudowana o kolejne elementy. Instalatorzy mogą zamontować np. monitoring wizyjny, dzięki któremu na bieżąco śledzona będzie sytuacja na przejściu i w jego bezpośrednim otoczeniu.

Gracjan Respondek, rzecznik prasowy Tauron Nowe Technologie


Czytaj również:
Tauron

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE