ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Carbon Tracker: jak odnawialne źródła energii mogą wyprzeć paliwa kopalne do 2050 r.
11.05.2021r. 04:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
W celu obniżenia emisji i ograniczenia potencjalnych skutków związanych ze zmianami klimatu szereg głównych gospodarek świata próbuje zmniejszyć swoją zależność od paliw silnie zanieczyszczających, takich jak węgiel.

Jednak dwa z największych emitentów, Chiny i Indie, nadal intensywnie inwestują w paliwa kopalne, ponieważ dążą do zaspokojenia szybko rosnącego popytu na energię, przy czym oczekuje się, że do 2030 r. popyt na nią w regionie Azji i Pacyfiku prawie się podwoi.

Raport "Słońce i wiatr mogą 100-krotnie zaspokoić światowe zapotrzebowanie na energię" (Solar and wind can meet world energy demand 100 times over) przygotowany przez Carbon Tracker wykazał, że znaczne spadki kosztów energii ze źródeł słonecznych i wiatrowych w ostatnich latach spowodowały odblokowanie rezerw energii, które mogą zaspokoić globalny popyt stukrotnie.
Podkreśla, że słońce i wiatr stanowią niewyczerpane pokłady energii, w przeciwieństwie do węgla, ropy i gazu, a przy obecnych stopach wzrostu wypchną paliwa kopalne z sektora energii elektrycznej do połowy lat 30. XXI wieku.

Raport stwierdza, że słońce i wiatr mogą zasilić świat do 2050 r., całkowicie wypierając paliwa kopalne i wytwarzając tanią, czystą energię w celu wsparcia nowych technologii, takich jak produkcja pojazdów elektrycznych i zielonego wodoru.

"Wkraczamy w nową epokę, porównywalną do rewolucji przemysłowej" - powiedział Kingsmill Bond, strateg energetyczny w Carbon Tracker i główny autor raportu - "Cena energii spadnie i stanie się dostępna dla kolejnych milionów, szczególnie w krajach o niskich dochodach. Geopolityka ulegnie zmianie, gdy narody zostaną uwolnione od drogiego importu węgla, ropy i gazu. Czyste źródła odnawialne będą walczyć z katastrofalnymi zmianami klimatycznymi i uwolnią planetę od śmiertelnych zanieczyszczeń" - dodał.

Raport podaje, że świat potrzebuje tylko 1 proc. odnawialnych źródeł energii, aby zastąpić paliwa kopalne.

Globalne zużycie energii w 2019 r. wyniosło 65 PWh. Raport Carbon Tracker podkreśla, że przy obecnej technologii świat ma potencjał do wytworzenia ponad 5800 PWh energii rocznie z samych ogniw fotowoltaicznych - tyle energii w ciągu jednego roku, ile można by wygenerować, spalając wszystkie znane rezerwy paliw kopalnych. Ponadto instalacje wiatrowe na lądzie i na morzu mogłyby produkować prawie 900 PWh energii rocznie.

Analiza wykazała, że ok. 60 proc. światowych zasobów słonecznych i 15 proc. zasobów wiatrowych jest już wykorzystywana w sposób opłacalny ekonomicznie w porównaniu z lokalną produkcją w oparciu o paliwa kopalne. Do 2030 r. cała energia pozyskiwana ze źródeł słonecznych i ponad połowa ze źródeł wiatrowych "prawdopodobnie będzie miała charakter ekonomiczny".

"Świat nie musi wykorzystywać wszystkich swoich zasobów odnawialnych - zaledwie 1 proc. wystarczy, aby zastąpić całe zużycie paliw kopalnych" - powiedział Harry Benham, współautor raportu i prezes think tanku Ember-Climate - "Każdego roku podsycamy kryzys klimatyczny, spalając węgiel, ropę naftową i gaz, podczas gdy zużywamy zaledwie 0,01 proc. dziennego nasłonecznienia" - dodał.
Budowa wystarczającej liczby paneli słonecznych, aby zaspokoić globalne zapotrzebowanie na energię, zajęłaby zaledwie 0,3 proc. powierzchni ziemi, czyli mniej niż obszar zajmowany przez paliwa kopalne.

Największe na świecie pole naftowe, Ghawar w Arabii Saudyjskiej, które zajmuje 8,4 tys. km kw., produkuje rocznie równowartość 0,9 PWh. Według raportu, zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na takim samym obszarze, ale w innej lokalizacji na świecie generowałoby średnio 1,2 PWh rocznie i 1,6 PWh w Arabii Saudyjskiej, gdzie nasłonecznienie jest większe od przeciętnej.

Analiza podkreśla, że największe możliwości mają rynki wschodzące, które dysponują największym potencjałem w zakresie energetyki słonecznej i wiatrowej w porównaniu z ich popytem krajowym.

Wiele krajów wciąż buduje swoje systemy energetyczne, a tanie OZE oferują sposób dostarczania energii większej liczbie ludzi, tworzenia nowych gałęzi przemysłu i miejsc pracy. Autorzy raportu zwracają uwagę, że Afryka posiada 39 proc. globalnego potencjału i może stać się "mocarstwem odnawialnym".

W ciągu ostatniej dekady moc zainstalowana w instalacjach PV prawie podwaja się co 2 lata. Po podobnej trajektorii porusza się również energetyka wiatrowa.
Postęp technologiczny i spadające koszty OZE mogą spowodować, że do 2050 r. zastąpią one paliwa kopalne. W raporcie uznano, że kluczowa bariera dla zmian ma obecnie charakter polityczny, stwierdzając jednocześnie, że wzrost udziału źródeł odnawialnych prawdopodobnie będzie się utrzymywał, ponieważ coraz więcej krajów dostrzega ich potencjał.

Raport przewiduje, że przy 15-proc. rocznym tempie wzrostu, instalacje słoneczne i wiatrowe będą generować całą światową energię elektryczną do połowy lat 30-ych i całą energię do 2050 r., ponieważ spadające koszty i postęp technologiczny "przezwyciężą wyzwania takich sektorów jak produkcja stali i cementu".

Czytaj również:
Carbon Tracker, NS Energy , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE