ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

JSW chce w końcu lipca przekazać do SRK części ruchu Jastrzębie
11.05.2021r. 11:30

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) w ostatnim dniu lipca br. chciałaby przekazać do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) wyodrębnioną część ruchu Jastrzębie, będącego częścią kopalni Jastrzębie-Bzie. Wraz z majątkiem SRK przejęłaby część pracowników, chcących skorzystać z osłon socjalnych.

W ubiegłym tygodniu zatrudniająca ponad 22 tys. osób JSW rozpoczęła wśród załogi akcję informacyjną dotycząca - po wejściu w życie nowelizacji tzw. ustawy górniczej - możliwości korzystania z osłon socjalnych po przejściu do SRK. Chodzi o tzw. urlopy górnicze dla pracowników dołowych, którym do emerytury zostało więcej niż cztery lata, oraz jednorazowe 120-tysięczne odprawy pieniężne dla tych, którzy przepracowali w górniczej spółce - na dole lub na powierzchni - co najmniej rok.

Z osłon będą mogli korzystać także obecni pracownicy tych kopalń JSW, które nie będą likwidowane, muszą jednak przenieść się do kopalni Jastrzębie-Bzie, skąd - wraz z częścią majątku tego zakładu - trafią do SRK. Rozpoczęta w JSW akcja informacyjna służy pozyskaniu informacji, ilu pracowników jest zaineresowanych takim rozwiązaniem.

"Pracownicy JSW SA zostali poinformowani o możliwości skorzystania z osłon w przypadku przejścia do SRK. Trwa zbieranie informacji od zainteresowanych" - wyjaśnił rzecznik JSW Sławomir Starzyński. Dodał, że obecni pracownicy kopalni Jastrzębie-Bzie, chcący pracować dalej, nie muszą przechodzić do innej kopalni, ponieważ mogą nadal pracować w części Bzie. "Miejsca pracy są zagwarantowane" - zapewnił rzecznik JSW. Kilka tygodni temu zarząd JSW dał 10-letnie gwarancje zatrudnienia wszystkim pracownikom firmy.

Według informacji spółki, do SRK nie trafi cały ruch Jastrzębie, ale jego wyodrębniona część - obszar górniczy Jastrzębie III, znajdujący się w granicach administracyjnych miasta Jastrzębie-Zdrój oraz gminy Mszana.

"W obszarze górniczym Jastrzębie III na powierzchni zakładu zlokalizowanych jest szereg obiektów budowlanych. Obszar ten, ze względu na ograniczenie możliwości dalszego wydobycia węgla, zaklasyfikowano jako aktywa przeznaczone do przekazania SRK. Przekazanie wyodrębnionej części kopalni mogłoby nastąpić w dniu 31 lipca 2021 r." - poinformował rzecznik spółki.
Ruch Jastrzębie to pozostałość dawnej kopalni Jas-Mos (Jastrzębie-Moszczenica), której nieprodukcyjna część została przekazana do SRK jesienią 2016 roku wraz z grupą ok. 1,6 tys. pracowników. Obszar, gdzie były jeszcze opłacalne do eksploatacji złoża węgla, pozostał wówczas częścią kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Kilka lat później ruch Jastrzębie został z tego podmiotu wydzielony i połączony administracyjne z nowo budowaną kopalnią Bzie, która - po zakończeniu trwającej inwestycji - będzie eksploatować strategiczne dla JSW złoże węgla Bzie-Dębina. Teraz część ruchu Jastrzębie ma trafić do SRK.

Przekazywanie zbędnego majątku kopalń do SRK w celu likwidacji ze środków budżetowych ma umożliwić nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Przygotowany w Ministerstwie Aktywów Państwowych projekt nowelizacji jest obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych. MAP zakłada w projekcie, że ustawa wejdzie w życie 1 lipca tego roku.

Projekt nowelizacji m.in. wydłuża możliwość przekazywania przeznaczonych do likwidacji kopalń do spółki restrukturyzacyjnej (by tam likwidować je ze środków budżetowych) do końca 2023 roku oraz zwiększa wysokość jednorazowej odprawy pieniężnej dla odchodzących z pracy górników do 120 tys. zł.

Nowelizacja da odchodzącym pracownikom kopalń możliwość korzystania z osłon socjalnych - odpraw i urlopów przedemerytalnych. Zwiększa także wysokość świadczenia, jaką górnicy będą otrzymywać podczas takiego urlopu z 75 proc. (dla przechodzących na urlop przed 1 lipca br.) do 80 proc. wynagrodzenia obliczanego jak za urlop wypoczynkowy dla przechodzących później, już po wejściu w życie nowelizacji. Ustawa przewiduje też urlopy przedemerytalne dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla, jednak kopalnia Jastrzębie-Bzie nie posiada własnego zakładu przeróbczego.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE