ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Cerro Dominador otwiera w Chile elektrownię wykorzystującą skoncentrowaną energię słoneczną
09.06.2021r. 13:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Pierwsza elektrownia CSP w Ameryce Łacińskiej zapewni w 100% odnawialną energię przez 24 godziny na dobę. Zakład zasili krajowy system energii elektrycznej w Chile elastyczną, niezawodną i bezpieczną energią.

EIG, czołowy inwestor instytucjonalny w globalny sektor energetyczny i jeden z wiodących na świecie inwestorów w infrastrukturę, ogłosił dziś otwarcie kompleksu słonecznego Cerro Dominador, który właśnie został pomyślnie zsynchronizowany z Chilijskim Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Cerro Dominador w całości należy do funduszy zarządzanych przez EIG.

Zlokalizowany w sercu Pustyni Atacama, która należy do najlepszych lokalizacji na świecie jeśli chodzi o produkcję energii słonecznej, kompleks obejmuje elektrownię CSP o mocy 110 MW i przyległą do niej elektrownię fotowoltaiczną o mocy 100 MW, która pracuje już od 2017 r. Elektrownia CSP wykorzystuje najnowocześniejsze technologie wykorzystujące energię słoneczną do podgrzewania stopionej soli, która następnie magazynowana jest w dużych zbiornikach do wykorzystania przy produkcji energii elektrycznej w turbinie parowej. Technologia ta zapewnia czas magazynowania energii do 17,5 h, pozwalając na wytwarzanie w 100% odnawialnej energii przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Kompleks może zrekompensować ok. 640 tys. ton emisji CO2 rocznie i wygenerować dość energii, aby zapewnić prąd w ok. 380 tys. gospodarstw domowych.

R. Blair Thomas, prezes i dyrektor generalny EIG, powiedział: "Jesteśmy dumni, że możemy wesprzeć ten przełomowy projekt, który zapewni elastyczną, bezpieczną i niezawodną dostawę energii odnawialnej do chilijskiej sieci elektroenergetycznej i walnie przyczyni się do obniżenia emisji CO2 w Chile. Przedsięwzięcie jest w pełni zgodne z celami i priorytetami w zakresie środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego (ESG) i kładzie fundament pod niskoemisyjną przyszłość dzięki wytwarzaniu czystej, niezawodnej i przystępnej cenowo energii. Mamy zamiar ciągle inwestować w przyszłe projekty typu CSP w Chile i innych częściach świata".
Aby uczcić otwarcie kompleksu energii słonecznej, Cerro Dominador zorganizował w nowej elektrowni ceremonię z udziałem prezydenta Chile Sebastiána Pinery, Juana Carlosa Jobeta, chilijskiego ministra energii i górnictwa, Caroliny Schmidt, chilijskiej minister środowiska i przedstawicieli innych ważnych władz państwowych. Obecni byli także R. Blair Thomas oraz Fernando Gonzalez, dyrektor generalny Cerro Dominador.

Źródło: EIG

Czytaj również:
FOTOWOLTAIKA i ZIELONA ENERGIA - kto inwestuje w tej branży

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE