ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Recykling baterii może być nową specjalnością Polski
10.06.2021r. 08:00

Redakcja CIRE
Odzysk surowców wtórnych i przemysł bateryjny to dwie z 20 kluczowych branż w ogłoszonej Polityce Przemysłowej Polski. Z badań niemieckiego think tanku Agora wynika, że do 2030 r. 10 proc. surowców potrzebnych do produkcji samochodów elektrycznych będzie pochodzić z recyklingu, a w 2050 r. ich udział może wzrosnąć do 40 proc. - informuje Puls Biznesu.

Polska już jest znaczącym producentem akumulatorów do elektrycznych aut, a ma szansę stać się także ważnym miejscem ich utylizacji.

Dzięki fabryce LG Energy Solution Polska jest dużym producentem baterii litowo-jonowych do samochodów elektrycznych i już w listopadzie 2020 r. dostarczyła ich do Niemiec więcej niż Chiny i Korea razem wzięte. LG Energy Solution rozbudowuje zakład i planuje osiągnięcie mocy na poziomie 100 GWh. Benchmark Mineral Intelligence szacuje, że do 2029 r. produkcja w Europie może urosnąć dziesięciokrotnie - z 30 do 300 GWh. Czas życia baterii litowo-jonowej to 10-12 lat. Będzie więc przybywać zużytych oraz odrzutów z fabryk.

Zgodnie z obecnymi regulacjami 100 proc. baterii litowo-jonowych - zarówno samochodowych, jak przemysłowych - musi być poddane recyklingowi. Każda fabryka baterii zobowiązana jest zrobić to samodzielnie lub zlecić to uprawnionemu recyklerowi, z którym kontrakt musi zawrzeć przed sprzedażą produktu.

Pierwsza linia do recyklingu baterii na skalę przemysłową.

Nie ma w Polsce firmy, która zapewnia recykling baterii litowo-jonowych na skalę przemysłową. Kilka ma takie plany, ale dziś występuje deficyt mocy. Obecne instalacje są w stanie zagospodarować tylko tzw. scrap produkcyjny, zużytych baterii przybywa, a za 3-5 lat będzie ich znacznie więcej. W naszym kraju ulokowane są zdolności produkcyjne baterii na skalę europejską, więc w naszym interesie jest ich recykling w sposób przyjazny dla środowiska i przy zastosowaniu najnowszych technologii.

"To szansa dla Polski" - mówi Michał Zygmunt, wiceprezes Elemental Holdingu, który właśnie buduje pierwszą linię recyklingu baterii litowo-jonowych.

Elemental Holding wystartował w unijnym konkursie IPCEI (Important Projects of Common European Interest) i zdobył 73 mln EUR dotacji na projekt za 100 mln EUR.

"Szacujemy, że w latach 2025-30 będzie w Polsce 2-7 tys. ton tych odpadów, co oznacza, że nasza instalacja byłaby w stanie je zagospodarować. Mamy ambicje, by w przyszłości rozbudować zakład, a następnie wyjść poza Polskę. Na rynku brakuje standardów w zakresie technologii, stosuje się kilka różnych rozwiązań. W najbliższych latach rynek zdominują dwie-trzy główne technologie. Dysponujemy sporą kwotą na rozwój i testy, możemy zatem wyjść poza zamknięty katalog rozwiązań i znaleźć efektywny proces" - uważa Michał Zygmunt.

W Europie działają już firmy poddające baterie recyklingowi, ale skala ich działalności jest stosunkowo niewielka - utylizują około 30 tys. baterii litowo-jonowych rocznie, podczas gdy kwasowo-ołowiowych powyżej 1 mln.

"Tworzymy obieg zamknięty produkcji ogniw litowo-jonowych oraz systemów bateryjnych, w ramach którego do produkcji nowych ogniw wykorzystujemy surowce pozyskane ze zużytych. W ramach programu Revolt uruchomiliśmy w 2020 r. pilotażowy zakład do recyklingu baterii litowo-jonowych w miejscowości Västeras w Szwecji. Opracowaliśmy tam kluczowe procesy wymagane do recyklingu akumulatorów i zdobyliśmy know-how, który będziemy wykorzystywać w naszym docelowym zakładzie na północy Szwecji. Zostanie uruchomiony w 2023 r., a jego możliwości recyklingu będą wynosiły 25 tys. ton ogniw baterii rocznie. Tworzona infrastruktura i metodologia pozwolą nam zrealizować cel - 50 proc. surowców w produkowanych przez Northvolt ogniwach litowo-jonowych będzie pochodziło z recyklingu" - mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland.
Szwedzka spółka produkuje w Gdańsku systemy magazynowania energii i jest w trakcie budowy również w Gdańsku zakładu za 200 mln USD, który ruszy w 2022 r.

"W Gdańsku nie odbywa się recykling. Planujemy skorzystać z kompetencji i technologii dostępnych w fabrykach w Szwecji - mówi Robert Chryc-Gawrychowski. Część koncernów samochodowych samodzielnie utylizuje baterie"

Firmy motoryzacyjne coraz częściej dają częściowo zużytym bateriom trakcyjnym EV drugie życie m.in. w stacjonarnych magazynach energii. Trudno oszacować, ile dokładnie koncernów poddaje akumulatory recyklingowi na własną rękę. Jednym z nich jest Grupa Volkswagen, która uruchomiła pilotażową linię odzyskową w Salzgitter. Ze zużytych akumulatorów uzyskuje się komponent wykorzystywany do produkcji nowych katod. Celem BMW natomiast jest osiągnięcie wskaźnika recyklingu baterii na poziomie 96 proc. - mówi Michał Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) i wiceprezes AVERE, największej europejskiej organizacji branżowej, zajmującej się kreowaniem rynku elektromobilności. Ciągną inwestycje, ale brakuje przepisów

Jego zdaniem recykling baterii litowo-jonowych może stać się polską specjalnością.

Polska już jest europejskim centrum produkcyjnym baterii litowo-jonowych, o czym świadczą inwestycje takich podmiotów, jak np. LG Energy Solution, Umicore, SK IE Technology, Northvolt, Johnson Matthey czy BMZ. Akumulatory li-ion, które są kluczowym komponentem samochodów elektrycznych, stają się naszym towarem eksportowym nr 1. Projekty wytwórcze przyciągają również inwestycje recyklingowe, czego przykładem jest planowany zakład SungEel Hi-Tech w Złotoryi. Potencjał w tym zakresie na pewno istnieje, konieczne jest jednak z jednej strony zapewnienie odpowiednich warunków inwestycyjnych, a z drugiej podnoszenie świadomości społecznej - mówi Maciej Mazur.


więcej w Pulsie Biznesu


Redakcja CIRE poleca
 • Temat słupów niskiego napięcia dla telekomunikacji
 • Temat niedoborów litu i kobaltu z wpływem na elektromobilność
 • Temat operatora OIRE

 • Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

  WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

  KOMENTARZE ( 1 )


  Autor: xXx 11.06.2021r. 13:20
  I znowu Polska będzie miejscem toksycznej i niebezpiecznej utylizacji, już ostatnio to przerabialiśmy z pożarową... pełna treść komentarza
  ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
  Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

  DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


  PARTNERZY
  PGNiG TERMIKA
  systemy informatyczne
  Clyde Bergemann Polska
  PAK SERWIS Sp. z o.o.
  GAZ STORAGE POLANDp
  GAZ-SYSTEM S.A.
  Veolia
  PKN Orlen SA
  TGE
  Savangard
  Audax
  Enotec
  Gazterm
  Tauron
  DISE
  BiznesAlert
  Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
  Energy Market Observer
  Innsoft  cire
  ©2002-2021
  mobilne cire
  IT BCE