ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wiceminister Ireneusz Zyska o morskiej energetyce wiatrowej
10.06.2021r. 21:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Rozwój oraz finansowanie morskiej energetyki wiatrowej to główny temat rozmów podczas konferencji Rynek Opinii "Morska energetyka wiatrowa w Polsce". W wydarzeniu, które odbyło się 9 czerwca 2021 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Jak podkreślił wiceminister Zyska, morska energetyka wiatrowa stanowi jedną z odpowiedzi na potrzebę realizacji założeń polityki klimatycznej Unii Europejskiej oraz Europejskiego Zielonego Ładu.

W dokumencie strategicznym, jakim jest Polityka energetyczna Polski do 2040 r., jak i w Krajowym planie na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030, wskazano na istotę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, jako warunkującej osiągniecie planowanego przyrostu wykorzystania odnawialnych źródeł w Polsce. Szacuje się, że moc zainstalowana w morskich farmach wiatrowych osiągnie wartość 5,9 GW w 2030 r., natomiast w 2040 r. 11 GW - mówił.

Jak zaznaczył wiceminister, offshore będzie istotnym aspektem polskiego przemysłu, który z pewnością zdecyduje o przyszłości polskiej gospodarki.

Morska energetyka wiatrowa stanowi także ważny element Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Dzięki temu wsparciu finansowemu zostanie zapewniony zostanie efektywny rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej, w tym portów morskich i polskich przedsiębiorstw wytwarzających i świadczących usługi na potrzeby morskich farm wiatrowych - powiedział.

Realizacja planowanych między innymi w ramach Krajowego Planu Odbudowy inwestycji jest warunkiem dla powstania impulsu rozwojowego dla gospodarki i osiągnięcia dużego udziału polskich firm w dostawach komponentów i materiałów na rzecz morskiej energetyki wiatrowej - dodał.

Wiceminister wskazał także, że w lutym 2021 r. weszła w życie ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.
Jej celem jest wykorzystanie potencjału energetyki wiatrowej na polskiej części Bałtyku oraz stworzenie ram prawnych wieloletniego wsparcia podmiotów zainteresowanych rozwojem sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce - mówił.

W trakcie spotkania wiceminister zwrócił uwagę, że na przełomie lipca i sierpnia planowanie jest podpisanie umowy sektorowej.

Celem podpisania umowy sektorowej jest maksymalizacja polskiego wkładu lokalnego w rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Wierzę, że to początek prac nad rozwojem całej branży offshore - podkreślił.

MKiŚ

Redakcja CIRE poleca
 • Temat słupów niskiego napięcia dla telekomunikacji
 • Temat niedoborów litu i kobaltu z wpływem na elektromobilność
 • Temat operatora OIRE

 • Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

  DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


  PARTNERZY
  PGNiG TERMIKA
  systemy informatyczne
  Clyde Bergemann Polska
  PAK SERWIS Sp. z o.o.
  GAZ STORAGE POLANDp
  GAZ-SYSTEM S.A.
  Veolia
  PKN Orlen SA
  TGE
  Savangard
  Audax
  Enotec
  Gazterm
  Tauron
  DISE
  BiznesAlert
  Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
  Energy Market Observer
  Innsoft  cire
  ©2002-2021
  mobilne cire
  IT BCE