ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Minister Kurtyka: Polska zmierza bardzo szybko w kierunku źródeł odnawialnych
10.06.2021r. 18:00

Redakcja CIRE
Polska przechodzi bardzo szybką transformację energetyczną w kierunku źródeł odnawialnych i do 2030 r. z tych źródeł będzie pochodzić jedna trzecia wytwarzanej w kraju energii - powiedział w czwartek minister klimatu Michał Kurtyka podczas konferencji poświęconej bezpieczeństwu energetycznemu Europy Środkowej i Wschodniej.

Kurtyka był jednym z gości szóstej, wirtualnej edycji tego wydarzenia, organizowanej przez amerykański think tank Atlantic Council we współpracy z polską prezydencją w Grupie Wyszehradzkiej.

Mówiąc o polskiej strategii energetycznej, minister powiedział, że jednym z priorytetów Polski w jej transformacji energetycznej zmierzającej do neutralności klimatycznej jest to, by "nikt nie został pozostawiony samemu sobie". Jak dodał, to wnioski z "brutalnej" lekcji z transformacji ustrojowej na początku lat 90. Poza tym transformacja musi być sprawiedliwa, inkluzywna i niskokosztowa - podkreślił.

Mimo to Kurtyka ocenił, że Polska "ekstremalnie szybko" przechodzi zmiany ku większemu udziałowi źródeł odnawialnych w miksie energetycznym i do 2030 r. z tych źródeł będzie pochodzić 30 proc. wytwarzanej energii. Jak dodał, największy w tym udział będą miały energia słoneczna oraz morskie farmy wiatrowe. Polityk zauważył, że w ciągu 18 miesięcy dokonał się w Polsce duży skok w liczbie prosumentów energii, tj. małych prywatnych producentów energii, za pomocą ogniw fotowoltaicznych. Liczba prosumentów sięga obecnie pół miliona.
Kurtyka powiedział też, że Polska zamierza w przyszłości generować 6-9 gigawatów rocznie za pomocą elektrowni jądrowej, w której widzi globalny klucz do walki ze zmianami klimatu i "filar bezpieczeństwa energetycznego". Jak dodał, wiele będzie zależeć od rozwoju sieci oraz magazynowania energii elektrycznej. Choć Polska jest europejskim liderem, jeśli chodzi o produkcję akumulatorów litowo-jonowych, to "musimy patrzeć ponad to" i rozwijać tę technologię wspólnie z amerykańskimi i europejskimi firmami.

Jak dodał, mimo inwestycji w odnawialne źródła energii Polska będzie rozwijać też energetykę gazową, dla równowagi i dywersyfikacji energii. Wymienił przy tym projekty Baltic Pipe oraz rozszerzenie terminalu gazowego w Świnoujściu i budowę pływającego terminalu w Zatoce Gdańskiej, który ma być gotowy do użytku w ciągu 5-6 lat.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Odpowiedzialny Rozwój 11.06.2021r. 09:02
Nie popadajmy w euforię z tym ekstremalnie szybkim rozwojem. Wszyscy przecież wiemy, że Polska jest od 6 lat ekstremalnie innowacyjnym krajem świata. Niemcy mając dwa razy więcej ludności i konsumująca trzy razy więcej prądu co Polska, ma 15 razy więcej fotowoltaiki. Ale i tak wszyscy wiemy, że to my jesteśmy ekstremalnie najlepsi.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE