ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rybnik: nie mamy wpływu na wydawanie koncesji wydobywczych, a przez to możemy stracić fundusze UE
10.06.2021r. 20:00

Redakcja CIRE
Środków na transformację regionów węglowych mają nie dostać całe podregiony, w których planowana jest eksploatacja. Samorządy sprzeciwiające się budowie kopalń nie mają wpływu na wnioskodawców koncesji ani na ich przyznanie przez państwo - wskazuje samorząd Rybnika, obawiając się utraty funduszy.

Problemowi poświęcił w czwartek konferencję prasową prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Władze miasta starają się zablokować plany spółki Bapro, która ubiega się o uzyskanie koncesji na wydobycie węgla w dzielnicy Paruszowiec. Jak mówił Kuczera, działania tej spółki mogą pozbawić Rybnik szansy na milionowe dotacje z Unii Europejskiej na transformację gospodarczą regionu.

Kuczera przytoczył wypowiedź dyr. departamentu rozwoju regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Małgorzaty Staś z posiedzenia komisji ds. Unii Europejskiej Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, którego zarządowi prezydent Rybnika przewodniczy.

"Aktualnie Komisja Europejska stoi na stanowisku, że ze wsparcia wykluczone mają zostać całe podregiony, na terenie których planowany jest taki podmiot. Dla Komisji Europejskiej wystarczającym powodem do wykluczenia jest zamiar, intencja uruchomienia takiego zakładu" - mówiła Staś cytowana przez Kuczerę.

Prezydent Rybnika ocenił, że ponieważ z unijnego wsparcia wykluczone mają zostać całe podregiony, potencjalne wykluczenie dotyczy nie tylko Rybnika, ale całego obszaru subregionu zachodniego województwa śląskiego.

"Wyrażam sprzeciw i oburzenie wobec takich planów. Samorządy, które sprzeciwiają się budowie nowych zakładów wydobywczych, nie mają wpływu ani na podmioty prywatne, które ubiegają się o koncesję na wydobywanie węgla, ani na jej przyznanie, ponieważ to należy do kompetencji Ministerstwa Klimatu i Środowiska" - przypomniał Kuczera.

"Taka sytuacja ma miejsce w Rybniku, gdzie zarówno mieszkańcy, jak i władze miasta sprzeciwiają się planom budowy nowej kopalni, jednakże podmiot prywatny - firma Bapro Sp. z o.o. - podejmuje działania w celu uzyskania koncesji na wydobycie węgla" - wskazał.

Kuczera zapowiedział pisemny apel do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie działań, które pozwolą wszystkim gminom górniczym na skorzystanie ze wsparcia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - nowego instrumentu w ramach polityki spójności, wspierającego obszary zmagające się z wyzwaniami społeczno-gospodarczymi wynikającymi z transformacji.

Rybnicki samorząd przypomina, że wspólne działania mieszkańców i władz miasta doprowadziły do podjęcia uchwały lokalnych radnych ws. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, na mocy której budowa nowej kopalni na terenie planowanym przez spółkę byłaby niemożliwa.
Uchwała ta została unieważniona przez wojewodę śląskiego, jednak po odwołaniu złożonym przez miasto Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze. Obecnie sprawa - po złożeniu kolejnego odwołania przez wojewodę - będzie rozpatrywana przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Równocześnie trwa postępowanie odwoławcze od decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji w Paruszowcu. Jak poinformował Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, postępowanie nie mogło zostać zakończone w ustawowym terminie ze względu na skomplikowany charakter sprawy. Nowy termin wyznaczono na 28 sierpnia br.

Na Śląsku rozważane są trzy projekty górnicze będące na różnych etapach procedowania: dwa prowadzone przez prywatnych inwestorów (dotyczą złoża Brzezinka w Mysłowicach i złoża Paruszowiec w Rybniku) oraz projekt Polskiej Grupy Górniczej, która przymierza się do udostępnienia złoża Imielin Północ w powiecie bieruńsko-lędzińskim jako zasobów dla kopalni Piast-Ziemowit.

Wobec wątpliwości, czy ze środków Funduszu będą mogły korzystać także te samorządy, na terenie których będą rozwijane nowe projekty górnicze, w końcu marca br. o informację w tej sprawie zwrócił się do premiera śląski poseł PiS Jerzy Polaczek.

Z udostępnionej PAP przez parlamentarzystę na początku maja odpowiedzi resortu funduszy i polityki regionalnej wynika, że w zaakceptowanym tekście rozporządzenia dotyczącego FST nie ma ograniczeń dla samorządów, na terenie których publiczni lub prywatni inwestorzy rozwijają lub planują rozwijanie wydobycia węgla kamiennego.

"Na etapie trilogów z Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską zgłaszane były propozycje zapisów wyłączających wsparcie dla regionów, w których rozwijane jest wydobycie węgla. Jednakże w wyniku przeprowadzonych negocjacji nie znalazły się one w zaakceptowanym tekście rozporządzenia ustanawiającego FST" - zapewnił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

"Polska niezmiennie stoi na stanowisku, że dla obszarów, dla których sporządzone i realizowane będą terytorialne plany sprawiedliwej transformacji, nie powinny być stosowane dodatkowe ograniczenia wsparcia ze środków FST, wykraczające poza zapisy przyjętego rozporządzenia" - napisał w odpowiedzi posłowi wiceminister.

Sprawa nadal budzi jednak niepokój części samorządowców i parlamentarzystów. Niezależnie od czwartkowego wystąpienia prezydenta Rybnika w piątek rano konferencję prasową pt. "Czy Śląsk straci pieniądze z UE? Kolejny dramat na skutek polityki rządu" zwołali w Mysłowicach m.in. przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka i poseł PO Wojciech Król.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE