ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sejm/ Komisja nie zaproponowała zmian do projektu dot. koncesji na wydobycie węgla i siarki
11.06.2021r. 13:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Sejmowa komisja środowiska w piątek nie wniosła poprawek do projektu, który uchyla przepisy pozwalające warunkowo przedłużyć koncesję na wydobycie m.in. węgla kamiennego i brunatnego bez decyzji środowiskowej.

W piątek sejmowa komisja środowiska rozpatrzyła projekt noweli ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ustawy o ocenach oddziaływania na środowisko. Nowe przepisy likwidują możliwość warunkowego wyłączenia obowiązku uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla jednorazowego wydłużenia terminu obowiązywania koncesji na wydobycie węgla kamiennego, węgla brunatnego oraz siarki rodzimej wydobywanej metodą otworową.

Jak tłumaczył podczas posiedzenia komisji wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio, projekt noweli ma na celu wyeliminowanie wątpliwości prawych dotyczących obecnych przepisów co do ich zgodności z przepisami unijnymi.

Zgodnie z obowiązującym prawem, jednorazowe wydłużenie koncesji w celu zachowania ciągłości prowadzenia wydobycia wymienionych kopalin było możliwe wyłącznie bez rozszerzania zakresu koncesji oraz gdy wydłużenie koncesji było uzasadnione racjonalną gospodarką złożem.

Dziadzio wskazał, że na wątpliwości co do zgodności polskich przepisów ze wspólnotowymi w grudniu 2020 roku wskazała w uzasadnionej opinii Komisja Europejska.
Przedstawiciel MKiŚ, odpowiadając na pytania posłów poinformował także, na podstawie dotychczasowych przepisów, takiego jednorazowego przedłużania dokonano w przypadku ok. 20 koncesji.

Wiceprzewodnicząca komisji posłanka Urszula Zielińska (KO) zaproponowała poprawkę, która przewidywała m.in. wykreślnie z obecnej ustawy także przepisu pozwalającego na jednorazowe przedłużenie obowiązywania koncesji w przypadku poszukiwania i rozpoznania złoża węglowodorów. Chciała również zmian w innym przepisie ustawy dotyczącym zmiany terminu rozpoczęcia prac i robót geologicznych.

Ostatecznie poprawka ta nie uzyskała poparcia komisji, choć wiceminister Piotr Dziadzio powiedział, że ministerstwo mogłoby poprzeć zmianę tylko w części dotyczącej koncesji dla węglowodorów. Zielińska poinformowała zatem, że to uwzględni i taką poprawkę zgłosi jeszcze podczas drugiego czytania projektu noweli.

Branża spędza czas na CIRE - czytamy i komentujemy ciekawe analizy
 • Nowy Ład - co zapisano dla energetyki
 • Raport - rynek urządzeń grzewczych w 2020
 • Znak zapytania - jak przyszłość dla zagłębia bełchatowskiego?

 • Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

  DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


  PARTNERZY
  PGNiG TERMIKA
  systemy informatyczne
  Clyde Bergemann Polska
  PAK SERWIS Sp. z o.o.
  GAZ STORAGE POLANDp
  GAZ-SYSTEM S.A.
  Veolia
  PKN Orlen SA
  TGE
  Savangard
  Audax
  Enotec
  Gazterm
  Tauron
  DISE
  BiznesAlert
  Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
  Energy Market Observer
  Innsoft  cire
  ©2002-2021
  mobilne cire
  IT BCE