ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Soboń: Proces transformacji energetyki skomplikowany i wymaga czasu
11.06.2021r. 14:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Proces transformacji sektora elektroenergetycznego jest skomplikowany i wymaga czasu - poinformował wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Powtórzył, że nie są prowadzone prace dotyczące likwidacji grupy Tauron i przejęcia jej spółek przez PGE.

"(...) materia procesu transformacji sektora elektroenergetycznego jest skomplikowana i wielowątkowa. Mając na uwadze złożoność zagadnień i szeroki zakres analiz niezbędnych do przeprowadzenia, a także uwzględniając zgłoszone przez stronę społeczną postulaty, czasem odmienne dla interesów poszczególnych grup kapitałowych, należy wskazać, że wypracowanie docelowych rozwiązań wymaga czasu" - napisał Soboń w odpowiedzi na interpelację poselską.

Zapewnił, że przy tworzeniu koncepcji wydzielenia aktywów węglowych funkcjonować będzie pełna transparentność i wola współpracy administracji rządowej ze stroną społeczną, a żadne rozstrzygnięcia w przedmiocie transformacji nie zostaną podjęte bez konsultacji.

"Równocześnie zapewniam, że żadna z grup kapitałowych nie jest dyskryminowana, uprzywilejowana czy też pomijana w bieżącym dialogu" - napisał wiceminister.

Soboń powtórzył, że nie ma prac dotyczących likwidacji grupy Tauron i przejęcia jej spółek przez PGE.
"Po przeprowadzeniu przygotowanego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych procesu wydzielenia z grup energetycznych aktywów wytwórczych opartych na węglu, grupa kapitałowa Tauron pozostanie odrębną grupą, zyskując szanse rozwoju i przyspieszenia zielonej transformacji" - napisał wiceminister.

"Mając na uwadze pojawiające się spekulacje dotyczące planów likwidacji Grupy Tauron Polska Energia i przejęcia jej spółek przez PGE Polską Grupę Energetyczną uprzejmie informuję, że nie są obecnie prowadzone prace w tym zakresie" - dodał.

Ministerstwo Aktywów Państwowych przedłożyło niedawno do konsultacji projekt dokumentu "Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa". Projekt zakłada, że do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego trafią aktywa związane z wytwarzaniem energii z węgla od PGE, Tauronu i Enei. Nabycie przez Skarb Państwa aktywów nastąpi po przeprowadzeniu due diligence oraz wyceny.

Branża spędza czas na CIRE - czytamy i komentujemy ciekawe analizy
 • Nowy Ład - co zapisano dla energetyki
 • Raport - rynek urządzeń grzewczych w 2020
 • Znak zapytania - jak przyszłość dla zagłębia bełchatowskiego?

 • Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

  DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


  PARTNERZY
  PGNiG TERMIKA
  systemy informatyczne
  Clyde Bergemann Polska
  PAK SERWIS Sp. z o.o.
  GAZ STORAGE POLANDp
  GAZ-SYSTEM S.A.
  Veolia
  PKN Orlen SA
  TGE
  Savangard
  Audax
  Enotec
  Gazterm
  Tauron
  DISE
  BiznesAlert
  Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
  Energy Market Observer
  Innsoft  cire
  ©2002-2021
  mobilne cire
  IT BCE