ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Bilansowanie zapotrzebowania godzinowego energii elektrycznej przez odbiorców z wykorzystaniem profili obciążeń
17.07.2006r. 08:25

prof. dr hab. inż. Krzysztof Majka, Politechnika Lubelska
Zmiany w regulaminie bilansowania KSE umożliwiają bilansowanie wszystkich odbiorców uprawnionych przy użyciu cen rozliczeniowych odchyleń kształtowanych na rynku bilansującym OSP. Koszty bilansowania można dość łatwo wyznaczać również w przypadku bilansowania w oparciu o profile obciążeń odbiorców. Przykładowe obliczenia wskazują, że dla odbiorcy na niskim napięciu o zapotrzebowaniu rocznym energii około 225 MWh są rzędu 12¸14 zł/MWh.

("Energetyka" - czerwiec 2006 r.) , Energetyka
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Kaloryfer 17.07.2006r. 22:58
Szanowny Panie Profesorze !, Niezwykle się Pan napracował aby dojść do kompletnie błędnych wniosków. Każdy kto się zajmował prognozowaniem w spółkach dystrybucyjnych powie Panu że odbiorcy na niskim napięciu są niezwykle dobrze przewidywalni. Oczywiście jeśli porównamy profil z pojedyńczym zużyciem to będą odchylenia bardzo duże, ale jeśli weźmiemy pod uwagę zsumowane obciążenie dla kilkudziesięciu tysięcy odbiorców jest bardzo łatwe do przewidzenia (zwykle wystarczy uwzględnić temperaturę i ew. zachmurzenie)- w przeciwieństwie do dużych odbiorców końcowych u których awaria lub zmiana produkcji powoduje natychmiast duże odchylenia. A nawet dla tych odbiorców ponoszony przez nich koszt odchyleń nie przekracza zwykle kilku złotych (teraz mniej). Drugi błąd Pan popełnia w zakresie tzw. rynku bilansującego. Jak wszyscy wiemy, nie jest to rzeczywisty rynek tylko mechanizm przenoszenia kosztów ograniczeń. Wystarczyło go inaczej zdefiniowac i od czerwca jesteśmy w zupełnie nowej rzeczywistości i koszty ponoszone przez odbiorców spadły kilkukrotnie. Słusznie miniony system był kompletnie chory i służył chyba tylko blokowania konkurencji na rynku. Czekamy na kolejny etap, rynek dnia bieżącego w którym również odbiorcy będą mogli współuczestniczyć w rzeczywistym bilansowaniu systemu. Proszę się jeszcze raz zastanowić nad wyliczeniami, bo mam wrażenie że ktoś Pana wpuszcza w jakieś krzaki aby po raz kolejny zablokować konkurencję opowieściami o rzekomych wysokich kosztach bilansowania i niemożności stosowania profili obciążenia. Wystarczy sprawdzić że to jest możliwe w innych krajach.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE