ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Czynniki kształtujące ceny gazu w Polsce
17.11.2006r. 14:48

dr Leszek Juchniewicz, Urząd Regulacji Energetyki
Tytuł artykułu zapowiada przeprowadzenie swoistego dochodzenia. Będzie ono wielowątkowe, mamy bowiem do czynienia z ceną w liczbie mnogiej, a więc z wieloma cenami (można zakładać, że różnymi) i z jednym towarem – gazem. Czy to możliwe, by w gospodarce rynkowej, którą budujemy w ramach polskiej transformacji, jeden towar miał różne ceny?

(Biuletyn Urzędu Regulacji Energetyki – nr 6/2006)
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: Iwan Iwanowicz Pieriedykin 20.11.2006r. 09:32
Niewiedza Pana Juchniewicza jest zadziwiająca!. Np. w RFN drobni odbiorcy płacą 5 razy wieksze ceny jednostkowe za ten sam gaz niż wielcy odbiorcy przemyslowi! A w Polsce tylko 2 razy, bo jest finansowanie skrośne!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Radca 20.11.2006r. 12:34
Pan Juchniewicz liczy się tylko z władzą, więc rządy i partie upadają, a juchniewicz trwa nieustannie na stanowisku i ..."kształtuje" polską energetykę, a raczej zmusza ja do realizacji taniego dobrobytu! Zapłacicie za ten dobrobyt, jak dzisiaj płacą Wegrzy!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Analityk 20.11.2006r. 13:42
Pan Juchniewicz, jak rasowy nauczyciel, zaczął od przedszkola ekonomicznego, definiując cenę: "Cena to wielkość wyrażona w jednostkach pienięznych, ktorą nabywca jest zobowiązany zapłacić sprzedajacemu za towar lub usługę". Zakończył zaś stwierdzeniem, ze ustalanie cen to problem poważny! Nawet Sokrates by tego nie wymyslił. Przeczytałem to wypracowanie szkolne kilka razy i ciagle nie wiem dlaczego rząd podpisał porozumienie z Rosjanami, skoro ostatnio ceny ropy na rynkach światowych, ostatnio spadły "na łeb" , a my mamy w roku 2007, placić drożej za gaz o około 10% i właściwie najdrożej w Europie! Czy dla Polakow ceny są nieogarnione? i spadaja nam z nieba lub podrzucają nam je różni gargamele?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Obserwator 20.11.2006r. 17:25
Niestety Gargamel z Moskwy robi z nami co chce, bo jesteśmy bezbronni. Rzady zajmowały się i teraz rzad zajmuje się nie wiadomo czym i po co? Wlasciwie mieliśmy 17 lat by nie byc bezbronnymi i zrobiliśmy wlasciwie wielkie nic, awanturując się po Europie. Taka Ukraina, a umiała wykiwac ruskich i ma gaz po 110$/1000m3, a my po 350! XVIII-wieczny szlachcic wstydzil się handlowac i gospodarować i w gospodarce jesteśmy w XVIIIw. Trudno, wybraliśmy teraz największych awanturników, to bedziemy budowac potegę Rosji, by nas kiedys rozebrala!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Gazownik 21.11.2006r. 09:22
Tak, tak Obserwatorze, Juchniewicz wie, ze ceny to problem gordyjski i nie wie jak go rozwiązać. Co jednak robiły te stada przy władzy?! Co jeden zarządził, to drugi zlikwidował. Jeszcze w roku 2005 rząd Belki ogłosil przetarg na wykonawcę projektu wstepnego budowy terminala importowego LNG. Wybrano wykonawcę projektu i ustalono, że do 1 kwietnia 2006 r. nalęży wybrać inwestora i wykonawcę terminala. Przyszła nowa władza i ......dopiero wczoraj podjęto rozmowy (podobno PGNiG z Portem Północnym) na ten temat, w chwili gdy będziemy za gaz płacić największe ceny w Europie. Jeżeli na wiosnę lub w czasie lata zaczęlibysmy budowac terminal, to Rosji zmiękła by rura... Podobnie było poprzednio, Buzek podpisał umowę z Norwegami, to Miller ją zerwał, bo gaz norweski był podobno za drogi! Teraz byłby o połowe tańszy od rosyjskiego. Takich mamy gospodarzy przy wladzy!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Literat 21.11.2006r. 10:26
Tak, tak Gazowniku. Chocholi taniec to nasza specjalność i nie potrafimy z tym skończyć. Cham zgubił złoty rog, gospodarz jest zmęczony i śpi, a reszta podryguje w rytmie usypiajacego tanca!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE