ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE
29.07.2021r. 06:00

www.cire.pl - branża spędza dzień na CIRE
Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych filarów polskiej transformacji energetycznej. Przy odpowiednim wsparciu wiatr z Bałtyku przyczyni się do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz wzmocnienia polskiej gospodarki poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw dla morskich farm wiatrowych. Obecnie potencjał udziału lokal content w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej szacuje się na 20-25% dla projektów, które powstaną w pierwszym etapie (o mocy 5,9 GW) oraz na ok. 45-50% w kolejnej dekadzie.
27.07.2021r. 20:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Polska fotowoltaika w ostatnich latach jest w europejskiej czołówce. Teraz zaczynamy coraz częściej celować w magazyny energii. Czy to nowa moda, czy może zapowiedź nowego trendu? - mówi Michał Kitkowski, prezes spółki SunSol, tworzącej systemy fotowoltaiczne przeznaczone dla gospodarstw domowych oraz firm.
26.07.2021r. 06:00

www.cire.pl
Pakiet Fit for 55 jest krokiem w dobrym kierunku, ale niewystarczającym - ocenia dr Zbigniew Karaczun z warszawskiej SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej. Jak podkreśla, UE - żeby zatrzymać zmiany klimatu - powinna zwiększyć swoje ambicje dotyczące redukcji CO2 i dążyć do osiągnięcia neutralności klimatycznej dekadę wcześniej. Konieczne są też m.in.: szybszy rozwój OZE, gruntowna reforma rolnictwa i zmiany we wszystkich sektorach gospodarki.
22.07.2021r. 22:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Komisja Europejska przyjęła pakiet Fit for 55, aby dostosować politykę unijną do obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r. Efektem zmian w polityce klimatycznej UE będzie dalszy wzrost cen energii. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego dla najuboższych gospodarstw unijnych koszty emisji w transporcie i budynkach wzrosną średnio o 4,3 proc., w Polsce - aż o 14,3 proc. - Ceny wzrosną tym bardziej, im wolniej i bardziej ospale będziemy prowadzić transformację energetyczną - ocenia Izabela Zygmunt, starsza analityczka ds. energii i klimatu z WiseEuropa.
22.07.2021r. 18:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
- Pracujemy nad rozwiązaniami prawnymi, które zwiększą konkurencyjność polskiej branży stalowo-hutniczej - powiedział we wtorek, 20 lipca, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek.
20.07.2021r. 11:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej przekonuje, że emisja gazów cieplarnianych powinna zostać radykalnie zmniejszona.
20.07.2021r. 06:00

Rafał Bajczuk, ekspert Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych i Transport & Environment
Dzięki unijnej presji na producentów, możemy oczekiwać większej oferty samochodów elektrycznych i spadku ich cen. Aby sprostać temu wzrostowi musimy przyspieszyć tempo budowy infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych. Dotychczasowy system budowy ładowarek nie sprawdza się - uważa Rafał Bajczuk, ekspert Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych i Transport & Environment
20.07.2021r. 05:00

APPLiA Polska
Przemysł AGD popiera ostateczny cel pakietu Fit for 55, czyli redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55% w 2030 r., komentuje Wojciech Konecki, Prezes Związku Producentów AGD, APPLiA Polska. Przez lata branża AGD pracowała nad dostarczaniem coraz bardziej wydajnych urządzeń, aktywnie przyczyniając się do wspierania bardziej zrównoważonych wzorców produkcji i konsumpcji
16.07.2021r. 08:00

www.cire.pl
Ceny uprawnień do emisji CO2 pobiły w ubiegłym tygodniu rekord, osiągając prawie 59 euro za tonę. Jeszcze na początku 2018 roku były na poziomie kilku euro. Stały, wyraźny wzrost bezpośrednio przekłada się na podwyżki cen energii i dotkliwie odczuwają go przedsiębiorstwa, zwłaszcza duzi, przemysłowi odbiorcy energii. W Polsce od 2019 roku obowiązuje ustawa o rekompensatach dla podmiotów i branż energochłonnych, ale - jak zauważa Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu - do wyliczania ich wysokości przyjęto dużo niższe niż aktualne ceny uprawnień do emisji CO2, przez co nie spełnia ona już swojej funkcji. Organizacja wskazuje też, że sposób funkcjonowania europejskiego rynku uprawnień i udział w nich inwestorów spekulacyjnych zaczyna być coraz większym zagrożeniem dla konkurencyjności unijnego przemysłu.
16.07.2021r. 07:00

www.cire.pl
Następnym pokoleniom chcemy zostawić zdrową planetę, a także zapewnić dobre miejsca pracy i wzrost gospodarczy, który nie szkodzi przyrodzie. Europejski Zielony Ład to nasza strategia wzrostu, która zmierza ku gospodarce bezemisyjnej - mówi Ursula von der Leyen. Komisja Europejska przyjęła pakiet wniosków, aby dostosować politykę UE w dziedzinie klimatu, energii, użytkowania gruntów, transportu i opodatkowania w taki sposób, aby obniżyć emisje gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 r. - w porównaniu z poziomami z 1990 r.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE