ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
25.06.2019r. 05:08

mgr inż. Michał Raczkiewicz, Zakład Statystyki i Prognoz, ARE S.A
Na łamach portalu cire.pl w artykule przedstawiono wyniki analiz opłacalności farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW umiejscowionej w okolicy Rzeszowa. Otrzymaliśmy od Państwa wiele cennych uwag, które skłoniły nas do napisania kolejnego artykułu poświęconego temu zagadnieniu. Ponieważ jednym z głównych zastrzeżeń dotyczących przedstawionej wówczas analizy były zbyt wysokie nakłady inwestycyjne, które dla przypomnienia, przyjęliśmy na poziomie 4,5 mln zł, postanowiliśmy dokonać przeliczeń dla wariantu zakładającego nakłady inwestycyjne na poziomie 3,4 mln zł. Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że od momentu zniesienia ceł na import chińskich paneli fotowoltaicznych, koszty zakupu tych urządzeń faktycznie uległy znacznemu obniżeniu w związku z czym dane założenie jest zasadne.
24.06.2019r. 05:28

prof. dr hab. inż. Tomasz Popławski - Instytut Elektroenergetyki, Politechnika Częstochowska ("Nowa Energia" - 3/2019)
W Polsce coraz częściej dyskutuje się na temat samowystarczalności energetycznej. Wiele miast, gmin, związków gmin, czy też innych wydzielonych obszarów rozumianych jako sfera wspólnego działania, chce korzystać na dużą skalę z własnych zasobów energetycznych, przede wszystkich tych odnawialnych. Żeby właściwie opracować strategię rozwoju dla takich obszarów należy poprawnie zdefiniować pojęcie "obszar samowystarczalny energetycznie".
19.06.2019r. 05:20

Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie zastosowanie perceptonowej warstwowej sieci neuronowej do prognozowania miesięcznego zużycia energii dla odbiorców - przedsiębiorstw usługowych zasilanych z dystrybucyjnych terenowych sieci średnich napięć. W artykule przedstawiono opis zastosowanej sieci neuronowej oraz rezultaty wykonanych prognoz.
Sylwester Filipiak - Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, Wojciech Nita - PGE Dystrybucja SA Oddział Skarżysko - Kamienna ("Energetyka" - maj 2019)
18.06.2019r. 05:11

Kancelaria Dentons we współpracy z Recharge
Publikacja omawia najważniejsze procesy w otoczeniu regulacyjnym i przedstawia możliwości rozwoju energetyki odnawialnej w 20 jurysdykcjach w krajach Europy i Azji Środkowej.
17.06.2019r. 05:15

Anna Smurzyńska ("Energia & Recykling" - czerwiec 2019)
Rozwój rynku biogazowego w Polsce sprawia, że nie tylko poszukuje się wydajnych substratów do produkcji biogazu, ale też istnieje konieczność wdrożenia odpowiednich technologii przetwarzania.
14.06.2019r. 05:02

mgr inż. Jerzy Piotr Bednarek - Pracownia Projektowa Budownictwa, Łódź ("Energetyka" - maj 2019)
Geoenergetyka to energetyka zasilana ciepłem pozyskiwanym z "głębin" ziemskich. Przedstawione zalety geoenergetyki i budowy zakładów geoenergetycznych mogą istotnie przyczynić się do wykorzystania nadmiaru ciepła w głąb Ziemi. Badania na symulatorze pozwolą wybrać optymalne parametry do pozyskiwania ciepła głębinowego, ale wymagają jeszcze weryfikacji doświadczalnej, praktycznej.
13.06.2019r. 06:32

Wojciech Sikorski ("Energia & Recykling" - czerwiec 2019)
Spalanie paliw kopalnych pociąga za sobą emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Stale postępujący rozwój przemysłu na świecie wpływa na zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz cieplną, a co za tym idzie, intensyfikuje wielkość generowanego ekwiwalentu tlenków azotu. Na szczęście, istnieje szereg metod, które umożliwiają niwelowanie przedostawania się szkodliwych gazów do atmosfery.
12.06.2019r. 05:29

Dariusz Janigacz, Anna Nitarska - Fink, Barbara Wartak - "Energopomiar" Sp. z o.o., Zakład Ochrony Środowiska ("Energetyka" - maj 2019)
Właściwie przygotowany wniosek to sprawnie prowadzone postępowanie, jednak zawsze należy liczyć się z możliwością wezwania organu do uzupełnienia wniosku czy przedstawienia wyjaśnień. Pamiętajmy również, że organizacje ekologiczne będą próbowały podważyć kwalifikację zmiany PZ.
11.06.2019r. 05:15

Herbert Leopold Gabryś ("Energetyka" - maj 2019)
W pierwszym kwartale br. odbiorcy końcowi zużyli 44463 GWh, w 2010 roku 41059 GWh, przy produkcji odpowiednio 42712 GWh i 41715 GWh. Z tego na węglu kamiennym 20568 GWh (mniej o 5,82 proc. niż przed rokiem w I kw). Na węglu brunatnym 11013 GWh (mniej odpowiednio o 10,29%).
10.06.2019r. 05:18

Maciej Humięcki ("Energia & Recykling" - maj 2019)
Podstawowe cele upowszechnienia elektromobilności i gospodarki obiegu zamkniętego są zasadniczo zbieżne. Obie idee mają posłużyć zmniejszeniu zanieczyszczenia środowiska i stworzeniu bardziej samowystarczalnej, oszczędzającej zasoby naturalne gospodarki. Warto więc w procesie rozwoju elektromobilności przyjmować rozwiązania realizujące postulaty gospodarki obiegu zamkniętego

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE