ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

ODCINKI
17.07.2021r. 09:00

Kolejne miesięczne opracowanie Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) pt. "Raport z rynku CO2 - maj 2021" prezentuje m.in. informacje dotyczące uwarunkowań rynkowych mających wpływ na system EU ETS, na temat kształtowania się cen jednostek EUA/EUAA oraz wybrane, zbiorcze dane z rynku pierwotnego i wtórnego dotyczące uprawnień EUA. Ponadto, raport zawiera informacje na temat, m.in.: przecieku dokumentów dotyczących pakietu Fit For 55%., zmian w polskiej ustawie o systemie handlu uprawnieniami do emisji, oczekiwań dotyczących rozwoju systemu EU ETS oraz pozostałych systemów handlu na świecie, stanu negocjacji wdrożenia Artykułu 6 Porozumienia z Paryża i negocjacji klimatycznych przed szczytem COP26 w Glasgow, polityki klimatycznej Kenii, kalendarium najważniejszych wydarzeń związanych z funkcjonowaniem systemu EU ETS w lipcu 2021 r., a także pozostałe informacje związane z polityką klimatyczną i innymi systemami ETS na świecie.
24.06.2021r. 15:00

W 24. tygodniu roku na wszystkich rynkach spot doszło do dalszych podwyżek, a ceny osiągnęły wartości niewidziane od października 2018 r. Z jednej strony należy podkreślić, że najtańszym rynkiem w Europie były Węgry. Najdroższy natomiast po raz kolejny okazał się rynek polski, znacznie wyprzedzając pozostałe kraje, w których działa Audax. Przykładowo spready na tym rynku w stosunku do rynku włoskiego były wyższe o 2 euro/MWh.
Audax Energia
19.06.2021r. 09:00

Kolejne miesięczne opracowanie Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) pt. "Raport z rynku CO2 - maj 2021" prezentuje m.in. informacje dotyczące uwarunkowań rynkowych mających wpływ na system EU ETS, na temat kształtowania się cen jednostek EUA/EUAA oraz wybrane, zbiorcze dane z rynku pierwotnego i wtórnego dotyczące uprawnień EUA. Ponadto, raport zawiera informacje na temat, m.in.: kalkulacji nadwyżki uprawnień w 2020 r. na potrzeby rezerwy MSR, kluczowych elementów systemu handlu uprawnień w Wielkiej Brytanii (tzw. UK ETS), znaczenia pochłaniania w dochodzeniu do neutralności klimatycznej, zarządzania i instytucjonalnych ram polityki klimatycznej w państwach rozwijających się, a także pozostałe informacje związane z polityką klimatyczną i innymi systemami ETS na świecie.
10.06.2021r. 16:00

W 22. tygodniu roku na wszystkich europejskich rynkach spot sytuacja była podobna oraz stabilna. Należy podkreślić spadek cen w stosunku do ubiegłego tygodnia, do którego doszło na rynku włoskim - głównie z powodu Dnia Republiki, obchodzonego w tym kraju 2 czerwca. Z drugiej strony kolejny tydzień z rzędu najdroższy okazał się rynek polski, znacznie wyprzedzając pod tym względem pozostałe kraje, w których działa Audax.
Audax Energia
20.04.2021r. 05:41

Kolejne miesięczne opracowanie Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) pt. "Raport z rynku CO2 - luty 2021" prezentuje m.in. informacje dotyczące kształtowania się cen jednostek EUA/EUAA/CER. Ponadto, w numerze zamieszczono informacje na temat, m.in.: prognoz emisji w EU ETS w 2020 r., wprowadzenia podatku granicznego CBAM w kontekście utrzymania bezpłatnej alokacji uprawnień, warsztatów eksperckich dotyczących przeglądu rezerwy MSR, rozważań na temat ewentualnej bańki cenowej na uprawnieniach EUA, polityki klimatycznej Ukrainy, kalendarium najważniejszych wydarzeń związanych z funkcjonowaniem systemu EU ETS w kwietniu 2021 r., a także pozostałe informacje związane z polityką klimatyczną i innymi systemami ETS na świecie.
28.03.2021r. 11:04

W 12. tygodniu roku na większości europejskich rynków spot utrzymywała się tendencja wzrostowa. Stało się tak głównie z uwagi na fakt, że Kanał Sueski został zablokowany przez kontenerowiec Ever Given, co doprowadziło do wzrostu cen LNG. Kanał Sueski leży na szlaku morskim, przez który przechodzi 10% globalnego handlu. Odgrywa on kluczową rolę w transporcie ropy i gazu z Bliskiego Wschodu do Europy i Azji. Blokada spowodowała powstanie zatoru i konieczność oczekiwania na możliwość tranzytu przez prawie 400 jednostek, które utknęły w Kanale lub w jego pobliżu.
Audax Energia
22.03.2021r. 05:32

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Kolejne miesięczne opracowanie Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) pt. "Raport z rynku CO2 - luty 2021" prezentuje m.in. informacje dotyczące kształtowania się cen jednostek EUA/EUAA/CER oraz wybrane, zbiorcze dane z rynków pierwotnego i wtórnego dotyczące jednostek EUA i CER. Ponadto, w raporcie zamieszczono informacje na temat, m.in.: analizy skokowych wzrostów cen uprawnień EUA na początku lutego 2021 r., polityki klimatycznej administracji prezydenta Bidena w kontekście Porozumienia paryskiego, polityki klimatycznej Nigerii, kalendarium najważniejszych wydarzeń związanych z funkcjonowaniem systemu EU ETS w marcu 2021 r., a także informacje związane z polityką klimatyczną i innymi systemami ETS na świecie.
21.03.2021r. 08:44

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
W 11. tygodniu roku cena energii elektrycznej na rynku hiszpańskim wynosi 30.62 euro/MWh. Jest to o 12.29 euro/MWh mniej, niż w tygodniu ubiegłym. Do obniżki ceny przyczyniło się zwiększenie produkcji energii wiatrowej o 78 proc. oraz zmniejszenie ilości energii produkowanej w cyklu kombinowanym o 98 proc.
Audax Renovables
15.02.2021r. 20:06

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Kolejne miesięczne opracowanie Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) pt. "Raport z rynku CO2 - styczeń 2021" prezentuje m.in. informacje dotyczące uwarunkowań rynkowych mających wpływ na system EU ETS. Opracowanie zawiera również informacje na temat kształtowania się cen jednostek EUA/EUAA/CER w styczniu oraz wybrane, zbiorcze dane z rynku pierwotnego i wtórnego dotyczące jednostek EUA i CER. Ponadto, w raporcie zamieszczono informacje nt. najważniejszych wydarzeń rynkowych stycznia, a także prognozy cen uprawnień EUA w okresie 2021-2030 oraz perspektywy rynkowe na 2021 r. Dokonano także podsumowania III Forum Innowacyjności. Wiele miejsca poświęcono ogólnokrajowemu systemowi handlu uprawnieniami do emisji w Chinach.
04.01.2021r. 13:22

Stopa wolna od ryzyka dla potrzeb określania wskaźnika kosztu zaangażowanego kapitału przyjmowanego do kalkulacji taryf infrastrukturalnych przedsiębiorstw sektora gazowego, ciepłowniczego oraz operatorów systemów elektroenergetycznych. Stopa wolna od ryzyka odpowiada średniej rentowności 10-letnich obligacji Skarbu Państwa o najdłuższym terminie wykupu, notowanych na Rynku Treasury BondSpot

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE