27.11.2019r. 05:22
Sebastian Waniczek, Piotr Kołodziej, Łukasz Bartela ("Rynek Energii" - październik 2019)
W artykule zaprezentowano rezultaty analiz, jakimi objęto dwa warianty systemu odzysku ciepła odpadowego, powstałego w wyniku procesu zestudzenia wody technologicznej w kopalni Lubelski Węgiel "Bogdanka". W przypadku obu wariantów za nadrzędny cel stawia się chłodzenie wody technologicznej wykorzystywanej przez kopalnię do chłodzenia maszyn górniczych (silniki, kombajny, strugi i inne urządzenia infrastruktury podziemnej).
09.07.2019r. 05:42
dr inż. Przemysław Kaszyński, adiunkt, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, Pracownia Ekonomiki Energetyki ("Rynek Energii" - 3/2019)
Artykuł przedstawia wyniki analizy wrażliwości zapotrzebowania na paliwa (węgiel kamienny, węgiel brunatny oraz gaz ziemny) dla energetyki z wykorzystaniem modelu systemu wytwarzania energii elektrycznej w Polsce.
27.06.2019r. 05:07
Natalia Moch - Wojskowa Akademia Techniczna ("Energia Gigawat" - 5-6/2019)
Bezpieczeństwo energetyczne stanowi jeden z podstawowych elementów warunkujących możliwość zapewnienia każdemu z państw bezpieczeństwa oraz możliwości trwałego i niezakłóconego rozwoju. W drugiej dekadzie XXI wieku jego znaczenie nabiera dodatkowej wagi, ponieważ rośnie zapotrzebowanie na energię, surowce energetyczne i paliwa.
06.06.2019r. 05:29
mgr inż. Wojciech Sikorski ("Energia & Recykling" - maj 2019)
Pierwszym paliwem spalanym masowo przez człowieka było drewno. W dalszej kolejności dołączał do niego węgiel oraz pozostałe paliwa kopalne. Obecnie w puli dostępnych paliw znalazły się także biomasa oraz inne surowce energetyczne, zwane również paliwami alternatywnymi. Wiele z nich klasyfikuje się jako odpady, jednak znajdują one zastosowanie w energetyce.
19.02.2019r. 05:16
Jan Wyganowski ("Energia Gigawat" - 1/2019)
Czy po "rewolucji łupkowej" nadchodzi czas na "rewolucje metanową"? Takie opinie pojawiły się 1 lutego ub.r. gdy Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii ogłosiło rozpoczęcie pilotażowej produkcji gazu ze złóż morskich hydratów metanu. Pierwszą na świecie eksploatację podejmuje statek badawczy "Chikyu" ("Ziemia") na Oceanie Spokojnym, 70 km na południe od Półwyspu Atsumi.
17.01.2019r. 05:27
Dina Czajczyńska, Renata Krzyżyńska, Wojciech Mazurek, Anna Bryszewska-Mazurek ("Rynek Energii" - 6/2018)
Dalsze użytkowanie istniejących elektrowni konwencjonalnych jest uzależnione od spełnienia szeregu warunków nałożonych przez Unię Europejską, w tym najistotniejszych: norm emisyjnych. Spełnienie rosnących wymagań emisyjnych stanowi poważne wyzwanie technologiczne i ekonomiczne dla Polski, w której większość instalacji oczyszczania spalin wymaga modernizacji lub wymiany. W niniejszym artykule zostaną omówione prognozowane zmiany prawne dotyczące oczyszczania spalin w energetyce konwencjonalnej w perspektywie długoterminowej.
14.12.2018r. 05:02
Dariusz Budkiewicz - Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu ("Energia Gigawat" - 11/2018)
Celem artykułu jest poznanie i omówienie opinii mieszkańców na temat lokalnych uwarunkowań rozwoju energetyki w Zagłębiu Konińskim. Region Zagłębia Konińskiego jest specyficzny, ponieważ zależność między elektrowniami a kopalniami wydobywającymi węgiel brunatny jest przymusowa. Węgiel brunatny, ze względu na swoje właściwości, jest nieopłacalny w transporcie na większe odległości.
23.11.2018r. 05:19
Jan Wyganowski ("Energia Gigawat" - 10/2018)
Rosyjscy inżynierowie z Tomska, na Syberii, stworzyli instalację, która przerabia zwykłe śmieci na benzynę. Można wsypać w nią każde zawierające węgiel odpady - niedopałki, popiół, strzępki papieru lub trociny. Nie byłoby w tym nic dziwnego, bo np. biogaz jest już od dawna produkowany m.in. z odpadów komunalnych, gdyby nie unikatowa technologia oraz koszty produkcji.
31.10.2018r. 05:19
Tadeusz Olkuski - Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie ("Energia Gigawat" - 7-8/2018)
Wykorzystywanie węgla do celów energetycznych ma zarówno liczne zalety, jak i wady. Do wad należy zaliczyć emisję dużych ilości szkodliwych substancji do atmosfery podczas spalania węgla, niską sprawność przemiany energii chemicznej w energię cieplną, bezpowrotne niszczenie surowca mogącego służyć w przyszłości do innych celów, wysoki koszt eksploatacji podziemnej oraz postrzeganie węgla jako surowca do wytwarzania tzw. "brudnej energii".
25.10.2018r. 05:26
Przemysław Rajca, Monika Zajemska ("Rynek Energii" - 4/2018)
W artykule przedstawiono możliwości zagospodarowania odpadów komunalnych, na przykładzie paliwa RDF, ze szczególnym uwzględnieniem instalacji do odzysku energii z odpadów oraz metod jego wykorzystania, a także wpływu spalania tego paliwa na środowisko. Ponadto, skupiono się na ocenie zasadności wykorzystania paliwa RDF na cele energetyczne, umożliwiającego ograniczenie ilości składowanych odpadów oraz dywersyfikację źródeł paliw i energii.