ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
17.09.2013r. 14:56

prof. dr hab. inż Jan Popczyk, Politechnika Śląska w Gliwicach
Dalsze pozbawianie kraju strategicznych kompetencji energetycznych, którego ofiarą stała się w ostatnich latach polska elektroenergetyka, jest niedopuszczalne.
("Czysta Energia" – nr 9/2013)
09.09.2013r. 13:18

Problem z ekologami nie polega na tym, że wielu z nich protestuje, ponieważ ma na uwadze troskę o środowisko. Pojawia się on wtedy, gdy uzasadnione akcje społeczne zamieniają się w ekologiczną obstrukcję paraliżującą politykę energetyczną państwa.
Autor: Wojciech Jakóbik, Redaktor naczelny BiznesAlert
21.08.2013r. 14:18

Lata siedemdziesiąte XX wieku to czas dwóch światowych kryzysów paliwowych. Okres w którym ceny ropy naftowej podniosły się piętnastokrotnie. Dekada, w której drożały wszystkie surowce. Takich skokowych wahań ich kursów nie dało się przewidzieć nigdzie i nikomu. Wszelkie prognozy okazały się zawodne. Dla państw, w których działania gospodarcze ograniczały ramy planów centralnych był to prawdziwy kataklizm. W gronie tym znajdowała się wtedy także i Polska.
Autor: Piotr Kwiatkiewicz ("Energia Gigawat" - nr 6-7/2013)
09.08.2013r. 09:29

Polski Komitet Energii Elektrycznej z zadowoleniem przyjmuje informację o rozpoczęciu rządowych prac nad aktualizacją Polityki Energetycznej Polski do 2050 r. Obecne spojrzenie na średnio i długoterminowe trendy w otoczeniu makroekonomicznym i związane z nimi zapotrzebowanie na energię oraz poziom cen na rynku energii elektrycznej dalece odbiegają od przyjętych w 2009 roku prognoz.
Polski Komitet Energii Elektrycznej
27.06.2013r. 15:02

Śp. prof. dr hab. inż Jacek Malko, Politechnika Wrocławska
Powszechnie obserwowana niepewność przyszłości znajduje odbicie w licznych raportach, ekspertyzach i studiach strategicznych, starających się kreślić wizję świata w wymiarze globalnym i lokalnym. Szczególna jest w tych rozważaniach rola systemów zaopatrzenia w energię: wśród trzech klas zasobów, uznawanych za krytyczne we współczesnych społeczeństwach: energia, woda i żywność sekwencja taka nie jest dziełem przypadku.
("Rynek Energii" - nr 2/2013)
27.05.2013r. 14:07

Komisja Europejska przedstawiła propozycję Zielonej Księgi wyznaczającą cele polityki klimatycznej i energetycznej na 2030 rok
Autorzy: Stanisław Tokarski - prezes zarządu Tauron Wytwarzanie, Jerzy Janikowski - szef Biura Regulacji i Współpracy Międzynarodowej Taurona ("Polska Energia” - nr 5/2013)
14.05.2013r. 13:55

W artykule podjęto próbę określenia ram do przedefiniowania polskiej polityki energetycznej wobec nowych wyzwań i fiaska polityki energetyczno – klimatycznej Unii Europejskiej. Odniesiono się do analiz i artykułów dyskusyjnych dotyczących polityki i głównych wyzwań stojących przed energetyką w dobie rewolucji informacji i wiedzy przy równoczesnym oddziaływaniu kryzysu globalnej gospodarki. Podano zarys i obecny stan realizacji polityki energetyczno-klimatycznej UE, przedstawiono prognozę ewolucji energetyki światowej w perspektywie 2035 i możliwy wpływ nadchodzącej rewolucji ITC w elektroenergetyce związanej z budową sieci inteligentnych. W podsumowaniu zamieszczono odpowiedzi na pytania sformułowane przez prof. J.Popczyka dotyczące kluczowych spraw w polskiej elektroenergetyce.
Autor: dr inż. Wojciech Myślecki
26.04.2013r. 13:47

Jerzy Łaskawiec
Jesteśmy po decyzji Zarządu PGE S.A o zaniechaniu inwestycji 2x900 MW w Opolu. Szukajmy odpowiedzi na pytanie nie o to, co się takiego stało w piątek, ale o to, co się dzieje w gospodarce polskiej? Czy jest u Nas wizja generalna PAŃSTWA (a może jest nawet strategia?) postępowania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego? Trudno ją znaleźć w dokumencie rangi państwowej ( na pewno nie jest nim obecnie funkcjonująca, ale której nikt nie czyta Polityka Energetyczna Polski do roku 2030 uchwalona w 2009 roku).
(„Energetyka Cieplna i Zawodowa” – nr 4/2013)
24.04.2013r. 15:30

Komisja Europejska pracuje nad zmianą polityki energetycznej, jednym z jej elementów ma być rynek mocy, który zapewnić ma bezpieczeństwo pracy systemów energetycznych w krajach członkowskich
Autorzy: Stanisław Tokarski, Jerzy Janikowski ("Polska Energia" - nr 4/2013)
08.04.2013r. 13:46

W artykule przeprowadzono analizę zmian krajowej struktury wytwarzania energii elektrycznej w kontekście kluczowych założeń polityki energetycznej. Do najistotniejszych zmian w krajowej strukturze wytwarzania energii elektrycznej należy zaliczyć stopniowe zmniejszenie się udziału węgla przy systematycznym wzroście udziału OZE oraz gazu ziemnego. W artykule zwrócono również uwagę na problematykę oddziaływania kryzysu gospodarczego na strukturę wytwarzania energii elektrycznej w wybranych państwach UE, a także wpływu awarii w elektrowni Fukushima Daiichi z marca 2011 r. na rozwój energetyki jądrowej w wybranych państwach UE.
Autorzy: Adam Szurlej, Tomasz Mirowski, Jacek Kamiński ("Rynek Energii" - nr 1/2013)

REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE