ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
21.01.2013r. 13:57

Wyznacznikiem konsumpcji energii elektrycznej w naszym kraju jest stan gospodarki. Wstępne analizy i prognozy nie napawają niestety optymizmem. Potwierdza to obserwacja miesięcznego zużycia energii elektrycznej. Konsumujemy mniej niż w ubiegłym roku, a im bliżej jego końca, tym różnica jest większa.
Autor: Herbert Leopold Gabryś ("Energetyka Cieplna i Zawodowa" - nr 12/2012)
05.12.2012r. 12:34

Żeby poradzić sobie z wyzwaniami kolejnych dziesięcioleci, musimy dokonać kolejnej transformacji – tym razem będzie ona polegać na przejściu do pełniejszego, produktywniejszego wykorzystania zasobów pracy i kreatywności Polaków, budowaniu potencjału innowacyjności gospodarki, skuteczniej funkcjonującego państwa, dobrych regulacji i przyjaznych instytucji oraz zrównoważonego wykorzystania zasobów.
Autorzy: Maciej Bukowski, Jan Gąska i Aleksander Śniegocki
28.11.2012r. 15:17

Gwałtowny wzrost ilości włączonych do systemu elektroenergetycznego preferowanych źródeł odnawialnych o nieciągłym charakterze pracy oraz niepewność co do dalszej polityki energetycznej spowodowały w wielu krajach unijnych powstrzymanie konwencjonalnych inwestycji w sektorze energetycznym. Zaczęły pojawiać się tam realne próby rozwiązania problemu poprzez wprowadzenie rynku mocy.
Autorzy: Stanisław Tokarski, Jerzy Janikowski ("Polska Energia" - listopad 2012)
27.11.2012r. 13:37

Czy polityka powinna reagować jedynie na bieżące problemy i wspierać rozwiązania przynoszące korzyści w krótkiej perspektywie czasowej? Czy też powinna być oparta na długoterminowej wizji rozwoju kraju, wizji, która antycypować będzie
zmiany jakie zachodzą w zewnętrznym otoczeniu Polski, a jednocześnie poszukiwać i wzmacniać przewagi konkurencyjne naszej gospodarki?
Autor: Zbigniew Karaczun
23.11.2012r. 13:10

dr Halina Rechul
W światowej energetyce obserwujemy dwie tendencje: globalizację oraz rozwój energetyki lokalnej. Rozwijają się one niezależnie i są równie ważne, jednak w innej skali. Na obu poziomach stawiane jest to samo pytanie: skąd brać energię w przyszłości? Odpowiedź jest jedna. Należy inwestować w rozwój odnawialnych źródeł energii i promować efektywne jej wykorzystanie. Oba działania muszą być upowszechniane w skali lokalnej, w gminach, wśród lokalnych społeczności.
("Nowa Energia" - nr 5/2012)
16.11.2012r. 13:44

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
W końcu października 2012 po dyskusji w Sejmie dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego, w mediach rozpoczęła się bardzo emocjonalna dyskusja dotycząca przyszłości elektrowni Ostrołęka.
("Energy Newsletters" 1/2012)
26.04.2012r. 15:17

Już w pierwszych tygodniach 2012 roku uzyskaliśmy potwierdzenie wielu sygnalizowanych wcześniej problemów, jakie dotykają elektroenergetykę w Polsce! Po pierwsze, z obciążeń KSE w dniach „ostrych mrozów” wynikła przestroga o niewydolności generacji. Pracujemy na granicy (a piszę ten artykuł 3 lutego br.) dostępności produkcji energii elektrycznej w szczytowych obciążeniach. Nie trzeba być prorokiem, aby przewidzieć pogłębienie tych zagrożeń już w najbliższych latach.
Autor: Herbert Leopold Gabryś ("Energetyka" - marzec/kwiecień 2012)
07.03.2012r. 13:51

Czy polityka energetyczna UE sprzyja branży węgla brunatnego? Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba by przeprowadzić analizę wpływu na gospodarkę krajów Europy i Polski przyjęcia polityki klimatycznej UE, a w tym dyrektywy unijnej "3x20" oraz planów dalszych ograniczeń emisji CO2 do 80% w horyzoncie do roku 2050.
Rozmowa z dr. hab. inż. Zbigniewem Kasztelewiczem, prof. nadzw. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie ("Nowa Energia" - 1/2012)
01.03.2012r. 14:12

W artykule omówiono problemy kosztów energetyki związane z budową elektrowni jądrowych, niekonwencjonalnych źródeł energii, redukcji CO2 , NOx i SO2 . Przyjęto za punkt wyjścia rachunek kosztów rocznych, na które składają się koszty nakładowe, eksploatacji (w tym paliwa) oraz koszty strat społecznych ponoszonych przez środowisko naturalne w skali regionu czy kraju.
Autor: dr inż. Jerzy A. Knitter ("Automatyka - Elektryka - Zakłócenia")
08.02.2012r. 13:54

Śp. prof. dr hab. inż Jacek Malko, Politechnika Wrocławska
Gdy Niemcy, Włochy, Szwajcaria i ostatnio Belgia odwracają się od energetyki jądrowej, a decyzje te są pokłosiem incydentu w elektrowni Dai-ichi (Fukushima), tak długo oczekiwany renesans technologii nuklearnych nagle znalazł się w impasie. Jednak perspektywy energetyki jądrowej są w istocie znacznie lepsze, niż mogłoby to wynikać z dzisiejszego klimatu, wygenerowanego przez okoliczności, wymuszone przez siły natury i błędy człowieka.
("Energetyka" 1/2012)

REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE